tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Tecrübe Arttıkça Sorun Kalmaz

Cinsel ilişkiye ilk kez girecek erkekler heyecandan ve tecrübesizlikten kaynaklanan sorunlar yaşayabilir. Sertleşme sağlayamayabilir ya da erken boşalmayla karşılaşabilir. Hemen paniğe kapılıp sorun olduğunu düşünmeyin, tecrübeyle her şey çözülür.

Soru: Gün içinde en az 15 kez idrara çıkıyorum;

Gün içerisinde 15-20 kez idrara çıkma ihtiyacı hissediyorum. Geçenlerde hastaneye gittim. Üroloji servisinde ultrason, röntgen, kan ve İdrar tahlili yaptırdım. Prostat muayenesi yapıldı. Herhangi bir sorunum olmadığı söylendi. Ben hâlâ çok sık şekilde idrara çıkıyorum. Ama az idrar geliyor. Ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Sık idrar yapmanın fazla idrar üretmek, depolama sorunları ve tahrişe dayalı sorunlar gibi çok farklı nedenleri olabilir. Bu durumu tam olarak değerlendirmek için size yapılanlardan daha detaylı tetkikler yapılması gerekecektir. Sizinle ilgilenen üroloji uzmanına şikayetlerin geçmediğini belirterek başvurmanız halinde gerekenlerin yapılacağını umuyorum.

Soru: İlişkiye girmek istedim ama olmadı;

Ben askerden geleli 2-3 ay oluyor. Askerden önce hiç cinsel ilişkiye girmedim. Mastürbasyon yapıyordum. Askerlikten sonra bir hayat kadınıyla ilişkiye girmek istedim ama sertleşme sorunuyla karşılaştım. Ekinci kez girişimde bulundum ama yine aynı sorun oldu. Üçüncü kez gitmeye de korktum. Mastürbasyon yaparken sorun olmuyor. Ne olur bana yardımcı olun.

Cevap: Sorunsuz olarak mastürbasyon yapılabilmesi organik bir sorun olmadığını, yani penisin kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan süngersi dokularının normal olduğunu, atardamarların yeterli kanı taşıyabildiğini, sinir iletilerinin kesintisiz olduğunu gayet açık olarak göstermektedir. Bu durumda sorunun büyük ihtimal ile psikolojik faktörlere, özellikle tecrübesizliğin getirdiği heyecan ve evhama bağlı olduğunu düşünebiliriz.

Soru: Uykumda boşaldığımda penisimin ucu şiş oluyor;

Uykumda boşaldığım zaman sabah kalktığımda penisimin ucu normalden şiş oluyor. Sizce bunun sebebi nedir?

Cevap: Genellikle uykuda boşalma sabaha karşı olan uyku fazında gerçekleşir (hormonal nedenlerden dolayı). Bu yüzden penisin baş kısmının uyandığınızda daha dolgun olması normal, bu bir sorun değil.

Soru: İdrar yollarımda yanma var;

2 aydır idrar yollarımda yanma şikayetim var. idrarımı çok rahat yapabiliyorum ama yanma hissinden bir türlü kurtulamadım. Bu nedenle doktora gittim. İdrar tahlili, idrar kültürü ve ultrason çektirdim. Hepsi temiz çıktı. Ama bu yanma hissi geçmiyor. Antibiyotik mi kullanmalıyım?

Cevap: İdrar yolları infeksiyonları çok geniş bir konudur, böbreklerde, idrar kanallarında, mesanede değişik nedenler ile görülebilir. Yanma belirtisi mutlaka bir idrar yolu infeksiyonu olduğunu göstermez ve bu durumda antibiyotik almanın da bir yararı olmaz. Bir üroloji uzmanına başvurarak daha detaylı tahlil ve tetkikler yaptırmanız gerekecek. Gerekirse sistoskopi denilen ve mesaneye girilerek içerinin göz ile incelenmesini içeren tetkik de yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular