tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Sorularla Erkek Sağlığı

Piyasada ya da internet üzerinden satılan ve penis büyüttüğü iddia edilen pek çok ürün var. Bu ürünler size hiçbir fayda sağlamaz hatta zarar bile verebilir. Bilimsel gerçeklerden şaşmayın ki daha sonra üzülmeyin. İstanbul Ünv. Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Ürolog Doç.Dr.Teoman KADIOĞLU sorularınızı yanıtlıyor:

Testisimin kenarındaki damarlaşma ciddi bir sorun mudur?

18 yaşındayım. Sol testisimin kenarında bağırsağı andıran bir damarlaşma var. Acaba bu ciddi bir sorun olabilir mi?

Doç.Dr.Teoman KADIOĞLU: Muayene etmeden kesin bir şey söylemek imkansız olmakla birlikte muhtemelen varikoseliniz (testis damarlarında genişleme, varisleşme) var. Toplumdaki erkeklerin yüzde 15’inde ve kısırlık tanısı ile müracaat eden erkeklerin yüzde 40’ında saptanan varikosel, sperm üretimini bozan en önemli etkenlerden biridir. Varikosel, testislerde ısı artışı ve toplardamardaki kullanılmış kanın testise geri akımı sonrası mikro dolaşımı etkileyerek sperm üretimini bozar. Erkek kısırlığında en sık görülen neden testis damarlarında ergenlik çağlarında başlayan ve zaman ile erkeğin dölleme gücünü düşürebilen varisleşmedir. Varikosel, kısırlık sorunu olan erkeklerin yarıya yakınında saptanabilir ve mikrocerrahi ile başarıyla tedavi edilebilir. Mikrocerrahi tekniğin teknik başarısı yüzde 100’e yakın. Hastaların yüzde 80’den fazlası ameliyattan fayda görebiliyor. Ayrıca bu yöntemle daha önce başarısız varikosel ameliyatı geçirenlere de mikrocerrahi düzeltme operasyonu başarıyla yapılmaktadır.

Bazı ürünler gördüm Penisimi büyütür mü?

24 yaşındayım, Ben penisimi büyütmek istiyorum. Bunun için bazı seks shopların reklamlarında çokça rastladığım bir ürün var. Bu ürünler için garanti veriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, 1 ayda 5 santim büyütebiliriz diye garanti veriyor. Ben bu ürünlerden almayı düşünüyorum. Almadan önce size danışmak istedim. Ayrıca bu tip ürünlerin yan etkileri nelerdir?

Doç.Dr.Teoman KADIOĞLU: Bu ürünlerin hiçbiri penisinizi büyütmez, en ufak bir fark dahi olmaz, hatta bunlardan zarar dahi görebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü gibi ciddi bir kuruluş da bu ve benzeri hiçbir ürünü tavsiye etmemiştir. Hoşunuza giden veya işinize gelen her şeye inanmayın, bilimsel gerçekleri uzmanlara sorarak öğrenin.

Rüyada boşalmıyorum sorun olur mu?

24 yaşındayım. Daha önce birçok kez cinsel deneyimim oldu. Çoğu zaman cinsel ilişkiye girmediğim ve mastürbasyon yapmadığım halde gece rüyada boşalma olmuyor. Şimdiye kadar hiç gece boşalması yaşamadım. Bu bir sorun mu? Gece boşalmalarının birçok kişide olduğunu biliyorum. Bende bir sorun mu var?

Doç.Dr.Teoman KADIOĞLU: Gece boşalmalarının olmaması bir hastalık veya sorun değildir. Her insanın kendi bünyesi kendi ihtiyaçlarına göre fonksiyon gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular