tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Tik

Tik istemeden ve de aniden kendiliğinden olan, belirli özelliklerle tanımlanmakta olan, bir amacı olmayan kas kasılmasıdır. Tiki olan kişiler çoğunlukla farkında değilken refleks şeklinde tekrarlarlar.

Nedenleri;

Tik çocukların duygusal durumu ile ilgili ilişki göstermektedir. Meydana çıktığı anlar çok heyecanlanmak, korkmak, irkilmek gibi olaylardan kaynaklanır.

Tik görülebilecek çocuklar genelde tedirgin, kaygı taşıyan, gergin olanlardır. Çoğunluğunun anne babası ise titiz ve kuralları sıkı olan kişilerdir. Çocuklarını sıkı denetim altında tutalar. Bu tutumlarından dolayı çocuğu örseleyen bir tepki olan tik ortaya çıkar.

Tikin başka bir nedeni ise taklittir. Kimi zaman ufakken çocuklar anne, babasını ya da öğretmeninin kimi hareketini taklit eder ve ardından bu alışkanlığa döner.

Tik tamamlanmayan bir davranışın temsilcisi de olabilir. Çocuk bu tamamlanmayan fiili istenilmeyen bir hareket olduğundan açıklayamamaktadır ama bilinçaltında onu dürtüler ile dışlarlar.

Düzeltici önlemler;

Ufak olan tikler genelde geçici olurlar, özle bir bakıma gerek olmaz.

Ciddi ve ağır olanlar ise süreklilik gösterir. Çocuğun ailesindeki, okulundaki ve çevresindekilerle olan çatışması ve bunun sebebinin bulunarak yok edilmesi uygun, kalıcı tedbirlerdendir.

Taklitten, tenkitten, yaşıtlarıyla kıyastan kaçınılmalıdır.

Kapasitesinin dışında derslerinde başarılı olması için zorlanmamalıdır.

Hakaretten, azarlamaktan ve dayaktan kaçınılmalıdır.

Çocuğunuzun tiklerinden utanmamalı ve de onu da utandırmamalısınız.

Sürekli çocuğu kendi istek ve de kurallarınıza uydurmak için baskı kurmayınız.

Gerginliğini ve endişesini azaltıp, sakinleştirmek amacıyla ilaç kullanımı yarar sağlar. Hekimin tavsiyesiyle ilaç kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular