tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Tikler

Tik, genellikle yüz ya da omuz kaslarını etkileyen, üst üste tekrar eden ve istemsiz hareketlerdir. Göz seğirmesi, omuz silkmesi ve ağız spazmları, tipik tiklerdir.

Tikler genellikle çocukluk çağında ve çoğunlukla 10 yaşından önce gelişir, ve küçük psiko­lojik rahatsızlıklardan kaynaklanır. Oğlan çocukları, kız çocuklara oranla daha yaygın şekilde etkile­nirler. Ayrıca, stres, çocuklar ve yetişkinlerde tikleri tetikleyebilir. Tikler genellikle, erişkinliğe geçişte kendiliğinden düzelir. Ama tüm yaşam boyu devam da edebilir.

Tourette sendromu, karakteris­tiği çoklu tikler, kontrol edilemeyen sesler ve bazen küfretme olan bir beyin hastalığıdır. Tourette sendromundan muzdarip kişi, aniden havlayabilir, boğazını çok sesli bir şekilde temizleyebilir veya yüksek sesle argo kelime söyleyebilir.

Her türlü tik kusurunun sebebini, bir nöroloji uzmanı arayacak ve tedavi edecektir. Benzodiazepines, clonidine, heterocyclics ve selective serotonin reuptake inhibitörleri gibi ilaçlar, şiddetli tikleri kontrol etmek için bazen kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular