tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Tiroit

Tiroit problemleri, ya çok fazla ya da çok az tiroit hormonu nedeniyle ortaya çıkar. Fazla tiroit hormonu, hipertiroidizm, metabolizmanın daha hızlı çalış­masına neden olur; genellikle Graves hastalığı adı verilen durum nedeniyle oluşur. Bu hastalık, sisteminizdeki tiroit hormonu miktarını azaltmak için ameli­yat veya ilaçla tedavi edilir. Eğer hamile­lik sırasında tedavi edilmemiş olursa, er­ken doğum yapma ve bebeğin düşük ki­lolu doğma riski yükselir. Hamilelik dö­neminde tedavi gerekiyorsa, kullanabile­ceğiniz güvenli ilaçlar bulunmaktadır.

Az tiroit hormonu, hipotiroidizm, ge­nellikle otoimmün problemler nedeniyle ortaya çıkar; tiroit bezi kendi bağışıklık sisteminizin ürettiği antikorlar tarafından zarar görür. Doktorlar, bu problemi takvi­ye tiroit hormonları ile tedavi ederler. Hipotiroidi tedavi edilmezse, kısırlık veya düşük yapma sorunlarına neden olabilir.

Bu tiroit problemlerinden birisine sahip­seniz, sizin için doğru ilaç miktarının be­lirlenmesi için hamilelikten önce test yap­tırmalısınız. Hamilelik, ilaç ihtiyaçlarım değiştirebilir, o yüzden hamilelik sırasında da kontrolden geçmeniz gerekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular