tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, derin uykudaki kişinin yarı uyanarak, bu kısmi uyanıklık boyunca vuku bulur. Bazı uyurgezerler karmaşık şeyler yaparken; diğer bazıları, sadece volta atar veya yatak­larının bir kenarına oturarak tekrar tekrar bacaklarını oynatır. Nöbetler zararlı olmayıp, genel­likle kısadır. Bilim insanları bir zamanlar, uyurgezerlerin rüyala­rını dışa vurduklarına inanıyordu. Ama, uyurgezerliğin uykunun rüya aşamasında vuku bulmadı­ğını şimdi uzmanlar biliyor.

Uyurgezerlik çocuklar arasında daha yaygın ve muhtemelen, beyin henüz uyku ve uyanma düzenini öğrenmemiş olduğu için vuku buluyor. Uyurgezer bir çocuk, yumuşak ve nazik bir şekilde yatağına geri götürül­melidir. Her ne kadar insanlar, endişeli veya yorgun oldukla­rında uyurgezerliğe daha eğilimli olsalar da, uyurgezerlik ve psiko­lojik problemler arasında küçük bir korelasyon mevcuttur.

Eğer durum ergenlik sonra­sında da devam ediyorsa; çocuk; uyurgezerliğin gece epilepsisinin  sonucu mu olduğu ya da ilaca tepkiden mi yoksa aşırı stresten mi kaynaklandığına dair değerlendirme için doktora göste­rilmelidir.

Uyurgezerlik, derin uykuda görülen gezinmelere verilen bir addır. Uyurgezerlik uykunun başlamasından sonraki ilk saatlerde, 10 dakika süreyle ortaya çıkar. Hasta uyanmaz ve sonrasını da hatırlamaz. Hasta önce yatağına oturur. Boş, anlamsız ve amaçsız bir ifadeyle etrafına bakar. Dolaşır ama uyanık değildir. Kendisine dokunulup seslenilse bile uyanmaz. Çocuklarda uyurgezerlik genellikle 6-12 yaşlarda başlar; uyurgezerlik kızlardan çok erkeklerde görülür. Bazı çocuklar ergenlik çağına geldiğinde, uyurgezerlik durumu da kendiliğinden sona erer.

Bu durumun ergenlik çağı sonrasında da devam ettiği vakalar vardır. Uyurgezerlik vakalarında tıbbi müdahaleye gerek yoktur ancak hastanın uyurgezerlik durumunda kendisine ya da başkalarına zarar vermesi önlenmelidir. Uyurgezerler karanlıkta yürüyebilir ve çoğu zaman hiçbir tehlikeye maruz kalmadan evin içinde dolaşmaya devam edebilir.

Buna rağmen, eviniz merdivenli ise, merdivenlere açılan odanın kilitlenmesi gerekmektedir; çocuğunuzun çevresinde düşmesine neden olabilecek masa ya da sehpa gibi mobilyalar varsa, bu tür eşyaların ortadan kaldırılması daha iyi olabilir. Çocuğunuz gecenin bir yarısı uyur-vaziyette ortalıkta dolaşıyorsa, onu uyandırmadan sessizce yatağına yatırın.

Uyurgezerlik çocuğunuzun okul hayatını ve arkadaş ilişkilerini etkiler hale geldiğinde, kendisini rahatlatmak ve stresini geçirmek amacıyla uyku bozuklukları için önerdiğimiz doğal sağlık tedavilerini uygulayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular