tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Vücudumuzdaki Lenf ve Sinir Düğümleri,Gangliyon iyonlar

Gangliyon insan vücudunda değişik iki yapıya birden verilen bir isimdir. Hem lenf sisteminde yer alan lenf düğümlerine hem de sinir sistemindeki düğüm şeklindeki yapılara gangliyon denir. Otonom sistemin sinir ağları üzerinde bu­lunan sinir düğümlerine sempatik veya pa­rasempatik gangliyon denir. Omurganın iki yanında uzanan sempatik sinir üzerinde birçok gangliyon bulunur. Boyunda üç ta­ne sinir gangliyonundan üstteki 3. boyun omuru hizasında, ortadaki 6. boyun omuru karşısında, en alttaki de birinci göğüs ka­burgasının üzerinde yer almışlardır.
En alttaki gangliyon göğüs gangliyonu üs birleşmiş olduğundan yıldız görünümünde­dir ve bu nedenle stellar gangliycn adını almıştır. Bu gangliyonlardan kola, kalbe sempatik sinir lifleri gitmektedir. Raynaud hastalığında tedavi amacıyla koldaki kan damarlarını genişletmek için bu gangliyon ameliyatlc çıkarılabilir.
Lenf sisteminde lenf yolları boyunca sıra­lanan gangliyonlara lenf bezesi de denir. Lenf gangliyonları retiküler hücrelerden ya­pılmış, böbrek biçiminde oluşumlardır. Bağ dokusundan bir kapsül ile sarılmıştır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular