tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Anüslü Hastalarda Diyet

Bağırsak işlevlerinin düzgün bir biçimde yerine getirilmesinde karşılaşılan güçlükler, yapay anüslü kişilerin psikolojik dengesini bozabilir. Yapay anüs için geliştirilmiş ürünler sayesinde güçlükler önemli ölçüde azaltılarak pek çok hastanın bütünüyle düzelmesi ve toplumsal yaşama dönmesi kolaylaştırılabilir.

Diyet

Yapay anüslü hastaların, özellikle has­taneden taburcu oldukları ilk günlerde, aşırı beslenme kısıtlamalarına gerek kalmadan bazı sofra alışkanlıklarına özen göstermeleri gerekir. Bu dönemde beslenmede posa yapan ve fermantas­yona yol açan besinlerden uzak durul­malıdır.

Dolayısıyla siyah ekmek, ke­pek, çiğ sebze ve meyveler, yağlı, baha­ratlı ve kızarmış yiyecekler yenmemelidir. Birkaç hafta sonra, yenebilecek gı­daların sayısı yavaş yavaş artırılabilir. Bu arada bünyenin kaldıramadığı gıda­ları almamaya özen göstermek gerekir.

Uygulanacak diyetin önemi, dışkılama üzerindeki basit etkisinin ötesinde­dir. Örneğin ileostomi ya da kolostomiye göre farklı diyetler uygulanmalıdır. Bu nedenle her durumda yapay anüslü kişinin hekime başvurması ve kendi du­rumuna uygun beslenme biçimi konu­sunda kesin bilgiler alması gerekir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular