tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Anüste Sağlık Önlemleri

Sağlık Önlemleri

Yardımcı gereçlerin hasta için son yönelik düzgün bir bakım açısından be­lirli sağlık önlemlerinin de düzenli ola­rak uygulanması gerekir.

Öncelikle yapay anüsün çevresinde­ki bölgeyi sürekli temiz tutmak gerekir. Her torba değişiminde cildi su ve sa­bunla yıkamak gerekir. Bu işlem fazla bastırmadan, son derece hassas hareket­lerle yapılmalıdır. Yumuşak bir sünger, tülbent, kâğıt mendil vb kullanılması yararlı olabilir. Yıkanan cilt bölgesi da­ha sonra bütünüyle kurulanmalıdır. Bu­nun için de cildin tahrişini önlemek amacıyla saç kurutma makinesinden ya­rarlanılabilir.

Yapay anüs çevresindeki cildin her zaman kıllardan arındırılması gerekir. Çünkü torba değişimi sırasında yapış­kan yüzeylere yapışan kılları çıkarma işlemi ağrı ve tahrişe neden olur. Kılları temizlemede tüy dökücü bir krem kul­lanmak, tıraş bıçağına göre daha az travmaya yol açar.

Yapay anüslü kişinin torbaları düz­gün bir biçimde yerleştirme ve çıkarma biçimini bilmesi de çok önemlidir. Tor­ba cilde büyük bir dikkatle yapıştırılmalı, bu sırada hiçbir yöne doğru güç ve baskı uygulanmamalıdır. Aynı biçimde torbayı çıkarırken de son derece dikkat­li davranmak gerekir. Torba yavaş ya­vaş kaldırılmalı, asla şiddetle çekilmemelidir. Yanlış çıkarma işlemleri yapay anüs çevresinde çeşitli cilt tahrişlerine neden olur.

Kötü kokuları önlemek ve dışkılama düzenini sağlamak açısından, yapay anüse bağlı bağırsak bölümünü yıkama­yı öğrenmek gerekir. Bir lavman pompasıyla kolayca yapılabilen bu işlemde, belirli saatlerde az miktarda (200-300 cc) sıvı (seyreltilmiş papatya suyu) uy­gulanır. Tek tehlike bağırsak delinmesidir, ama bu  son derece seyrek görü­lür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular