tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Beslenen Hastaların Kontrolleri

Vücut ağırlığı günde bir kez kontrol edilmelidir. Vücut ağırlığındaki hızlı değişimler öncelikle sıvı alımı ya da sı­vı kaybıyla bağlantılıdır. Gerçekten, vücut ağırlığının 1 kg artması için bazal metabolizma ve fiziksel etkinlikler için gereken enerjiye ek olarak en az 7.000 kalori alınmalıdır.

Her gün alınan ve atılan sıvı kesin ve doğru olarak ölçülüp değerlendiril­melidir. İdrardaki şeker miktarı günde dört kez ölçülmeli, buna göre glikoz eriyiği ile gerekiyorsa insülin dozu dü­zenlenmelidir.

Azot dengesi de günlük olarak de­ğerlendirilmelidir. Azot dengesi vücuda giren azotla çıkartılan azot arasındaki farktır; çıkartılan azot, idrarla çıkarılan azot miktarına dışkı ve deriden atılan ve 2 gr olarak kabul edilen değerin eklen­mesiyle elde edilir.

Plazmadaki elektrolit düzeyleri ve asit-baz dengesi haftada en az iki kez kontrol edilir. Kusma ve ishal gibi du­rumlarda bu ölçümler daha sık yapılma­lıdır. Plazma proteinleri ve özellikle albümin de haftada iki kez ölçülmelidir.

Gene haftada bir kez kan sayımı, kan, şeker, azot, kreatinin miktarı, transaminazlar, alkali fosfataz, bilirubin, kan de­miri, protrombin zamanı ve bunun yanı sıra koldaki üç başlı kasın (triseps) kıv­rımı ve önkol kaslarının çevresinin öl­çülmesi gerekir.

Değerlendirilmesi ge­reken başka bir önemli etken de hasta­nın kendini “iyi hissetmesi”dir.

Vücut ısısının ölçümü de önemli bir gösterge­dir:
Vücut ısısı aniden yükselince kateterin neden olduğu bir enfeksiyondan kuşkulanmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular