tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Beslenme Tekniği Sonuçları

Yapay beslenme, ağır beslenme bozuk­luklarının tedavisinde ya da beslenmeyi aksatan büyük cerrahi girişimlerden sonra uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Yapay beslenme tekniğinin seçimi olguya göre yapılmalı, ortaya çıkabile­cek yarar ve sakıncalar değerlendiril­melidir.

Metabolizması normal olan bireyde mide sondasıyla uygulanan yapay bes­lenme, daha doğal ve ekonomik olması nedeniyle yeğlenmelidir. Bu durumda hasta daha kolay izlenebilir, metaboliz­manın işleyişi ve bağırsak sisteminin yapısı da değişmez.

Buna karşılık, iki önemli sakıncası da vardır: Verilebile­cek kalori miktarı (genellikle günde 2.500 kalori) kısıtlıdır. Ayrıca, besinler kısa süre içinde verildiği zaman ishal ortaya çıkar; bu nedenle en fazla besin miktarına ulaşmak için 3-4 gün gerekir.

Mide-bağırsak kanalının kullanılamadı­ğı olgularda damar yoluyla beslenme tüm metabolizma gereksinimini karşıla­yabilir. Ne var ki, uzun süre (3-4 hafta) sindirim kanalının kullanılamaması ba­ğırsak epitelinde erimeye yol açar. Bu durum ağız yoluyla beslenmeye yeni­den geçildiğinde göz önünde tutulmalı­dır.

Hastanın vücudundaki yıkım süreç­leri (katabolizma) artmışsa ve mide-bağırsak sistemi kullanılabiliyorsa her iki yapay beslenme yöntemi birlikte uy­gulanır. Böylece her ikisinin sakıncalı yönlerinden kaçınılmış ve yararları bir­leştirilmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular