tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Beslenme

Mide-bağırsak hastalıklarında, cerrahi girişimlerden sonra ya da ağır iştahsızlık durumunda günlük enerji, protein, şeker, elektrolit, su ve vitamin gereksinimini karşılamak amacıyla damar yoluyla ya da mide sondasıyla yapay beslenme uygulanır.

Son yıllarda cerrahi alanında kayde­dilen ilerlemeler tekniklerin geliştiril­mesinin yanı sıra, cerrahi girişim uygu­lanacak kişilerin temel gereksinimleri­nin daha kapsamlı olarak yerine getiril­mesini sağlamıştır.

Özellikle mide-bağırsak sistemi hastalıklarında metabo­lizma ve beslenme koşulları bugün ay­rıntılarıyla bilinmektedir. Cerrahi giri­şimden sonra hastanın beslenmesi, iyi­leşmeyi hızlandıran başlıca etkenlerden biridir. Ameliyat yarasının hızla kapan­ması ve hastada enfeksiyonlara karşı di­renç gelişmesi, beslenmenin iyi olması ve pozitif enerji dengesiyle yakından ilişkilidir.

Yapay beslenme, hastanın besinleri ve metabolizma için gerekli maddeleri büyük bir toplardamar yoluy­la ya da doğrudan mideye yerleştirilen bir sonda aracılığı ile alarak beslenme­sidir.

Damardan beslenme, ağız yoluyla beslenmenin yetersiz kaldığı durumlar­da tamamlayıcı olarak uygulanır ya da beslenmenin tümü bu yola dayanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular