tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Beslenmede Kalori Gereksiniminin Hesaplanması

Temel enerji gereksiniminin belirlen­mesi için bazal metabolizma ve yapılan fiziksel etkinlik için gerekli olan enerji miktarının hesaplanması gerekir. Ya­takta yatan ya da çok az fiziksel etkin­lik gösteren hasta için bu değerler tab­lolardan elde edilen bilgilere bakılarak hesaplanır. Buna karşılık ateşi, karın zarı iltihabı (peritonit) ya da kalp yet­mezliği olan hastalarda enerji gereksi­nimi yüzde 10-20 oranında, ağır trav­ma, enfeksiyon ya da yanıklarda yüzde 50-100 oranında artar.

Ağrı, sıvı ve elektrolit kaybına yol açan kusma ve ishal gibi durumlarda da temel enerji gereksiniminde düzelt­meler yapılmalıdır. Ayrıca bu gereksi­nimin gebelikte yaklaşık yüzde 15, süt verme döneminde yaklaşık yüzde 25 kadar arttığı, vücut ağırlığına bir kilo eklemek için; metabolizmada har­canan enerjiye ek olarak 7.000 kalori daha alınması gerektiği unutulmamalı­dır.

Günlük gereksinim

Su – Canlının sıvı gereksini­mi günlük enerji gereksinimiyle bağlantılıdır. Erişkin bir erkeğin günlük sıvı gerek­sinimi kilogram başına en az 30 mi iken, kadınlarda bu de­ğer kilogram başına 25 ml’dir; başka bir deyişle, 70 kg’lik bir erkeğin yaklaşık 2 İt, 60 kg’lik bir kadının ise yaklaşık 1,5 İt sıvı alması ge­rekir.

Elektrolitler – Günlük ortala­ma gereksinim normal eriş­kinlere göre hesaplanır. Sod­yum gereksinimi yaklaşık 6 gr sodyum klorür (sofra tuzu) içinde bulunan 100 mEq sod­yumla karşılanır. Yaklaşık 120 mEq olan klorür gereksi­nimi de bu miktardaki tuzun içinde yer alır. Potasyum ge­reksinimi ise yaklaşık 4,5 gr potasyum klorür içindeki 60 mEq’lik potasyumun alımıyla karşılanmaktadır. Tedavi için önemli olan bu üç elektrolitin yanı sıra magnez­yum, fosfat ve çok az miktar­da gereken elementlere de ge­reksinim vardır. Dengeli bes­lenen bir kişi tüm mineralleri yeterince alır.

Vitaminler – Metabolizma için vazgeçilmez olan B vita­minleri ve C vitamini dört günden uzun süre yapay bes­lenme uygulanan hastalara mutlaka verilmelidir. Bunlar beslenme sıvısına eklenerek ya da kas içine verilir.

Başka gereksinimler – Ya­pay beslenme üç günden uzun sürerse damardan veri­len sıvılara aminoasit eriyiği halinde proteinler ve günlük kalori gereksinimini karşıla­mak için şeker eklenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular