tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yapay Kalp

Kalbin kasılma hareketlerini kısmen ya da bütünüyle gerçekleştirecek mekanik araçların başarıyla kullanılması kalp hastalıkları uzmanlarının başlıca amaçlarından biridir. Çok sayıda hastayı ilgilendiren bu sorunun çözümü hem böyle bir aracın teknolojik olarak yapılabilmesine, hem de vücuda kabul ettirilebilmesine bağlıdır.

Günümüzde kalp cerrahisinin kalp nakli dışındaki ikinci ana uğraşı kalbin yerine yapay kalp olarak bilinen meka­nik bir aracın takılmasıdır.

Yapay kalp kalbin tek yönde kan akımı sağlayan bir pompa gibi çalışma­sı ilkesine dayanılarak tasarlanmıştır. Bazı önemli biyolojik sorunların çözül­mesiyle, yapay bir pompanın bu doğal pompanın işlevini kısmen ya da bütü­nüyle üstlenebileceği düşünülmektedir.

Yapay kalbin gerçekleştirilmesinde karşılaşılan başlıca engel, bu pompanın iç kısmını döşeyecek uygun bir madde­nin ve kapakçık biçiminin bulunama­mış olmasıdır. Dolaşan kanın uzun süre “biyolojik olmayan” yüzeylerle temas etmesi pıhtılaşmaya ve alyuvarlarda parçalanmaya (hemoliz) yol açmaktadır. Bu nedenle günümüzde kullanılan tek yapay kalp türü kısmi yapay kalp­tir.

Kısmi yapay kalp, kalp kasının ka­sılma hareketlerini bütünüyle üstlene­mez; örneğin çıkarılmış bir kalbin yeri­ni tutamaz. Ama enfarktüs ya da sol karıncık yetmezliği nedeniyle hastalan­mış olan kalbin dinlenmesini sağlaya­rak hastanın daha çabuk toparlanması­na yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular