tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yaşlılıkta Sağlıklı Olmak

Yaşlılıkda sağlıklı olabilmek için doğru beslenmek gerekir. Yaşlılıkda beslenmenin niteliği kadar niceliği de önemlidir. Yaşlıların beslenmesinde az yemek özellikle sindirim açısından doğrudur.

İnsan ömrünün bir bölümü de yaşlılıkta geçer. Yaşlılıkda sağlıklı olabilmek daha önceki dönemlerden gelen sağlıklı alış­kanlıklar kazanmakla mümkündür. Sağ­lıklı olabilmek için Önce doğru beslen­mek gerekir.

İleri Yaşlar İçin Doğru Beslenme

Yaşlılıkda beslenmenin niteliği kadar niceliği de önemlidir. Yaşlıların beslenmesinde az yemek sindirim açısından önemli ve doğrudur.

Genel Sağlık İçin Bol Su

Yaşlılar susamadıklarını söylerler. Gerçekten de yaşlandıkça, susuzluk hissi azalır. Bu nedenle vücutta su kaybı ortaya çıkar, organlar ve cilt kuruma tehlikesiyle karşılaşır. Bu nedenle dü­zenli olarak; gerek böbrekleri ve tüm organiz­mayı susuz bırakmamak, gerekse güzel bir cilt için, bol su içilmelidir… Günlük su ihtiyacını günlük dozlara bölerek, günde 1 litre suyu iç­meye gayret göstermelidir.

Enerji İçin Şeker

Pankreasın ağır çalışması, sonucu, enerji sağla­yacak şekerin sindirimi de ağırlaşabilir. Bu ne­denle günlük besinlerinize bir miktar şekerli madde katın. Günde 4 öğün, 45 gramı geçme­yecek kadar şeker alın. Bunun bir kısmını meyvelerden, bir kısmını ise pek sevdiğiniz kek ya da tatlı gibi keyif verici besinlerden sağlayabilir­siniz. Ama unutmayın, çok küçük miktarlarda olmak şartıyla! Yaşlılıkta, şeker hastaları dışın­da, şekerin de bir gereksinme olduğunu unut­mayın. Özellikle kendinizi çok yorgun hissetti­ğiniz anda, az şekerli bir madde size güç ka­zandıracaktır.

Kaslar İçin Protein

Yaşlılıkta kasların çökmesini önlemek için pro­tein almak şarttır. Asla aşırıya kaçmadan et, süt, sütlü mamullerle, balık ve yumurta şeklindeki besinler alınmalıdır… Erkekler için günde 80 gram, kadınlar için ise 60 gram, protein gerek­lidir… ileri yaşlarda, protein fazlası kalsiyum eksikliğine yol açacaktır. Bu nedenle, verilen bu miktara özelikle dikkat etmelidir. Kasların güçlü olması için, bol bol yürüyüş yapmak da önemlidir.

Dinç Kalmak için Kalsiyum ve Vitaminler

Yaşlılıkta özellikle C vitamini gereksinimi çok artar. Vücudun, hastalıklara ve iltihaplara karşı koymasını sağlayan bu vitamin dışında A ve E vitaminlerinin de yaşılılıkla mücadelede en çok yarar sağlayan vitaminler olduğunu unutma­malıdır. Kalsiyum ise bu yaşlarda kemikler için olduğu kadar yüksek tansiyondan koruyucu olarak da gereklidir. Çünkü, kalsiyum eksikliği, organiz­mada yüksek tansiyona yol açar. Bu nedenle günde 100 ile 1200 mg. kalsiyum alınmalıdır. Bu da aşağı yukarı yarım litre süt ya da iki kase yoğurt, ya da 150 gram peynir demektir.

Bağırsaklar İçin Lifli Besinler

Yaşlılıkta, sindirim olayı çok Önem kazanır. Lifli besinler, bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı­dır. Bu nedenle, ıspanak, kabak, fasulye, porta­kal, elma, kepekli ekmek, erik, kavun türü be­sinleri mutlaka sofranızda bulundurun. Eğer çiğ yiyemiyorsanız, komposto ya da çorba şek­linde almaya çalışın.

Biyolojik Yaşınızı Biliyor musunuz?

Yaşlılık kavramı genellikle itici ve olumsuz an­lamları çağrıştıran bir kavramdır. Genelde tak­vim yaşı ile hesaplanan ömür süresi belli yaşlara gelmiş tüm insanların aynı fiziksel durumda ol­duğunu düşündürür. Oysa insanların organla­rının tek tek veya toplu olarak yıpranma süresi takvim yaşından bağımsız da hesaplanabilir. Bu durum o kişinin biyolojik yaşını oluşturur.
İnsan vücudu ve organları doğum tarihine bağlı olarak yaşlanmadığından aynı yaşta olup da birbirlerinden farklı yaştaymış gibi gözüken insanlar vardır. İşte kişiler ara­sındaki bu fark biyolojik yaşın insanlara ve organlara göre farklılığından kaynaklanır. Bi­yolojik yaşınızı aşağıdaki test­lerle ölçebilirsiniz.

Dengeniz Nasıl?

Gözlerinizi sıkıca kapatarak sağ veya sol bacağınızın üs­tünde durun. Diğer bacağını­zı da on santim yukarı kaldırın. Karşınızdaki kişi de bu şekilde ayakta dur­duğunuz süreyi ölçsün:
Bu şekilde 30 veya daha uzun saniye durabiliyorsanız 20 yaşında, süre 20 saniye ise 40 ya­şında, 15 saniye ise 50 yaşında ve 10 saniyeden az ise 50 yaşın üzerindeki bir insan gibisiniz.

Tepkileriniz Nasıl?

Yanınızdaki arkadaşınız 50 santimlik bir cetveli baş taran aşağı gelmek üzere aşağı sarkıtıyor. Siz de elinizle 10 santim kadar aşağıda pusuda bekliyorsunuz ve arkadaşınız cetveli elinden bı­raktığında bunu baş ve işaret parmağınızla he­men yakalamaya çalışıyorsunuz. Cetveli 20 santimde tutarsanız biyolojik yaşınız 20 dir, 25 santimde 30, 35 santimde 40, 45 santimde tutuyorsanız 60 yaşındasımz.

Deri Esnekliğiniz Nasıl?

Baş ve işaret parmağınızla elinizin tersindeki deriyi beş saniye süreyle kuvvetli olarak sılan, çimdikleyin. Kan çekildiği için burası beyaz renkte olacaktır. Şimdi derinizin ne kadar süre­de eski halini alacağını anlamanız İçin saatinize bakın. Beş saniye sürerse 30, sekiz saniye sürerse 40, on saniye sürerse 50 ve 15 saniye sürerse 60 yaşındasımz denebilir.

Hareket Kabiliyetiniz Ne Durumda?

Dizlerinizi gererek ayakta du­run, eğilin ve avuçlarınızla ye­re değmeye çalışın. Düzgün bir şekilde değiyorsa biyolojik yaşınız 20-30 arasıdır. Parmak uçlarınız yere değdiyse 40, avuç içleriniz sadece alt uyluk­lara kadar geldiyse 50 ve ancak dizlerinize kadar geldiyse 60 yaşındasımz demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular