tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yemek Borusu Kanseri

Yemek borusu kanseri kadınlardan çok erkeklerde görülen bir hastalıktır ve buna ek olarak siyahi erkeklerde daha fazla rastlanır. Ancak, 70’li yıllardan sonra, yemek borusu kanserine yakalanan beyaz erkek sayısında da kayda değer bir artış görülmüştür.

Sigara ve alkol kullanımı, yemek borusu kanseri riskini arttıran en önemli etkenlerdir. Bunların ikisinin bir arada kullanılması ise daha çabuk etkisini göstermesini sağlar. Boyun bölgesine uygulanan yanlış radyoterapi tedavisi ise yemek borusuna kalıcı olarak zarar verir ve kanser riskini arttırır.

SEMPTOMLAR
Belirtiler, genellikle tümörün ilerlemiş seviyesinde gözlemlenebilir. Genel olarak bu tarz belirtiler kilo kaybına bağımlı olarak yutkunmadaki (ilk olarak katı besinerle ve ardından sıvılarla oluşan) zorluklarla kendini gösterir. Tümör büyüdüğünde ise istifra etme işlemi sık sık tekrarlanır. Bununla birlikte yiyecek ve içeceklerin akciğer tarafından solunmasıyla aspirasyon pnömonisi riski artar.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Eğer yutkunmada zorluk çekiyorsanız, ivedilikle doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuz size tahliller önerecektir.Bu tahlillerin sonucu, yemek borusunda bir engelin bulunup bulunmadığı veya tümör riski taşıyan bir oluşumun bulunup bulunmadığını belirleyen biyopsi için örnek teşkil edecek yöndedir.

Yemek borusu kanserine olan s aldırışsız bakış açısı ve tedavi yaklaşımı sebebiyle, bu hastalığın teşhisi geç konulur. Tedavi olma kararınız, böyle rahatsız bir duruma dayanma süreniz üstünde yoğunlaşır. Yemek borusu kanseri bir dizi ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi yoluyla tedavi edilir.

Yemek Borusu KanseriÖzofajektomi (yemek borusunun alınması) yemek borusundaki kanserli tümörün alınması için uygulanan bir yöntemdir. Yemek borusunun üst tarafı mideye bağlanarak veya bazı durumlarda kalın bağırsağın bir bölümünün yemek borusu görevini görmesi sağlanarak bu işlem tamamlanır.

Bir yemek borusu tümörü cerrahi yoluyla alınamadığında ise tümörün engellediği kısmın aşılması için bir şeylerin yapılması gerekir. Bazen tümör, bir dizi radyoterapi ve kemoterapiden sonra büzüşebilir. Öte yandan yeni bir yemek borusu yolu (baypas) üretilebilir (kişinin yemek yiyebilmesi için).

Bazı bireylerde bir tür çubuk ve balon vasıtasıyla yemek borusu yollarının genişletilmesi sağlanabilir. Ardından stent adı verilen bükülmez bir tüp sayesinde yemek borusu açık tutulabilir

Yemek Borusu Kanseri

Sağlıklı bir yemek borusu (soldaki) pürüssüz ve ince duvarlara sahiptir. Kanserli bir tümör ise (sağdaki ve sayfanın en solundaki röntgende gösterilen) yemek borusunun duvarlarında büyüyerek yutkunmayı zorlaştırır ve alanı daraltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular