tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yemek Borusu Spazmı Ve Akalazya

Yemek borusundaki kaslar yutulmuş yiyeceği mideye doğru iter. Yemek borusu (özofejal) spazmı ve akalazya, bu kaslarla ilgili hastalıklardır.Özofejal spazmda, kaslar bozuk bir düzen içinde çalışırlar bu da şiddetli göğüs ağrılarına, sıvıların ve katı besinlerin zor yutulmasına sebep olur.

Özofejal akalazyada, yemek borusunun alt kısmında oluşan dalga benzeri hareketler görülmez bu da mideye geçmesi gereken besin maddelerinin alt yemek borusunda sertleşmelerine sebep olur. Bu da sindirilmemiş besinin boğaza gelmesine, kötü kokan nefese ve ağızda kötü tad bırakmaya sebep olur.

Bu hastalığa yakalanan bireylerin çoğunda, neden bu hastalığa yakalanıldığı bilinmez. Kadınlar erkeklerden daha çok akalazyaya yakalanırken; yemek borusu spazmı kadını ve erkeği aynı oranda etkiler.

Zor yutkunmayla ilgili problemler yaşıyorsanız, doktorunuzu görmeniz gerekmektedir. Barium yutulması, yemek borusundaki anormallikleri ve yutkunma yapısındaki problemleri ortaya çıkarır. Bir diğer test (yemek borusu manometrisi) ise yemek borusundaki bazı bölgelerde oluşan basıncı ölçmek için kullanılır.

Özofejal spazm için en yaygın kullanılan ilaçlar, yemek borusundaki kasların rahatlatılması için kullanılan kalsiyum kanal blokerleri ve nitratlardır. Bu tür haplar acı anında yutulabilir ya da dil altında eritilerek kullanılabilir.

Özofejal akalazya, yemek borusunun alt kısmındaki daralmış olan alanı rahatlatmak için reçeteli ilaçlarla ya da yemek borusunu genişletmek için üretilen mekanik aletle (araya sokulmuş ve şişirilmiş bir balona benzer) tedavi edilir. Bazen, son çare olarak, miyotomi (kas ameliyatı) diye adlandırılan laparoskopik bir müdahaleyle yemek borusunun aşağısında bulunan kas, daralmayı önlemek amacıyla kesilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular