tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yeni Doğan Sarılığı Nedir?

Yeni Doğan Sarılığı Nedir?

Yeni doğmuş bir bebeğin ilk 28 gün çerçevesinde meydana gelen bir durumdur. Doğum günü gelmiş zamanında doğan bebeklerin yaklaşık %60’ı civarında görülürken, doğumu erken olan bebeklerde ise yaklaşık %70’inde görülen bir rahatsızlıktır. Bu dönemde görülen sarılık hastalığının birçoğu fizyolojik olarak meydana gelen sarılıktır. Yani herhangi bir tehlike sınırını geçmeyen ve 1-2 hasta kadar süre ile kendiliğinden geçen bir yeni doğan sarılığıdır.

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Meydana Gelir?

Bebeğin cildine sarı bir renk veren maddenin, kandaki değerlerinin yükselmesi ile oluşan ve bunları deride toplanarak birikmesiyle meydana gelen bilirubin adı verilen bir durumdur. Bilirubin, yeni doğan bebeklerde alyuvarların (kırmızı küre hücre) daha fazla boy göstermesi sebebi ile hastalığın bunların parçalanması sonucu ortaya çıkan bir olaydır. Anne karnında bulunan bebekteki bilirubinler, annenin karaciğerini temizlemede görev alırlar. Doğum sonrasında ise bu bilirubinler bebeğin kendi karaciğerini temizleme kapasitesine ulaşması kısa bir zaman alır. Burada bilirubinlerin sarılığa sebep olmasının nedeni ise karaciğer içerisinden bilirubinlerin dışarıya atılamaması sonucu meydana gelir.

yenidogan-bebeklerde-sarilikYeni doğan sarılığı her ne kadar kendiliğinden iyileşme gösterse de, yeni doğmuş bir bebekte sarılık hastalığının erkenden tespit ederek takip etmek oldukça önemli bir olaydır. Çünkü yeni doğan sarılığı kimi zamanlarda, bilirubinin yüksek noktalara gelerek beyinde hasarlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı yeni doğmuş bir bebek eğer yeni doğan sarılığı hastalığına yakalanmışsa yaklaşık ilk 10 gün içerisinde doktor takibi altında kalması çok önem arz etmektedir. 10 günden sonra ise beyin bariyerlerinin kapandığı kabul edilerek, bilirubinin kan içerisinden beyne geçmesinin zor olduğunu bilinmektedir.

Fizyolojik Sarılık Nedir?

Genellikle yeni doğmuş bir bebekte yaşamlarının 2. günü kendini gösteren ve 3 ile 4. günü en yüksek seviyelere ulaşarak daha sonraları kendiliğinde giderek azalma gösteren bir sarılık türüdür.

Yeni Doğan Sarılığına Yakalanma Sebepleri Nelerdir?

– Diyabet görülen annelerin bebeklerinde,

– İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar,

– Annenin sütünde sarılık olması,

– Bebeğin yeteri kadar anne sütü alamaması,

– Biberon ile beslenen bir bebeğin yeteri kadar mama alamaması,

– Bebeğin doğuştan meydana gelen bir takım enzim rahatsızlıklar yeni doğan sarılığını meydana getirebilir. Bu gibi sebepleri ortaya çıkarmak için gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Bebeğin Sarılık Hastalığına Yakalandığını Nasıl Anlarım?

Sarılık hastalığı bebeklerde önce yüzde görülmeye başlar ve kan içerisindeki bilirubinlerin seviyesinde artış görüldükçe zamanla göğüs, karın, bacak ile kollara doğru ilerleme gözlenir. Ve zaman geçtikçe göz akında da sararma görülür.

Yeni Doğan Sarılığının Tedavisi Var Mıdır?

Yeni doğan sarılığına yakalanmış bebekler doktor kontrolünde hastanede tedavi edilmektedir. Serum takılarak bebeğin sarılık hastalığı tedavi edilir.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular