tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Yüksek Tansiyon ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon kan basın­cının normalden yüksek olma durumudur. Yüksek tansiyon çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşur ve her zaman hastalık meydana getirmez.

Doktorlar; “Hipertansiyonlu hastalar özellikle üç konuda bilinçlendirilmelidirler. Birincisi, hastada hiçbir şikayet yokken bile kan basıncı yüksek olabilir. İkinci konu ise, hipertansiyo­nun genellikle ömür boyu bir tedavi gerektir­diğidir. Bu, uygun bir dille hastaya anlatılmalı­dır. Aksi halde hasta, birkaç hafta içinde kan basıncının normale düştüğünü görünce, iyileş­tiği düşüncesiyle ilacını ve rejimini bırakabil­mekte, sonuçta yeniden hastalanmaktadır. Di­ğer bir önemli konu ise, hastaya sevdiği alışkanlıklardan vazgeçmesinin, gelecek yıllarda büyük yarar sağlayacağının anlatılmasıdır.” diyorlar.

Ayrıca; “Sigara içimi de, kan basıncını arttıran bir faktördür. Ayrıca kan basıncı kontrolünü de güçleştirir. Bu nedenle hastaların sigarayı bı­rakmaları gerekir. Alkol alan hipertansif hasta­larda da, alkolün azaltılması kan basmanın kontrolüne yardımcı olur.”” diyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular