tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zayıflama Tabletlerindeki Tehlike

Kadınların büyük çoğunlu fazla kilolarından şikayetçidir ve kilolarından kurtulmak için piyasada çok fazla bulunan zayıflama tabletlerine yönelmekteler. Oysa ki kendi kendinize uygulanan diyet programları ne kadar sakıncalıysa, zayıflatıcı özelliği olduğu sanılan ürünlerinde pek çok sakıncaları var. Özellikle hiç bir ürünü uzmana danışmadan kullanmamalısınız. Ayrıca piyasada pek çok çeşidi olan bu zayıflama tabletlerinin hepsinin Sağlık Bakanlığı onayı olması gerektiği halde bilindiği gibi piyasadaki vitamin, mineral toz karışımları ya da kapsülleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı izni ile getirtilip satışa sunuluyor.

zayıflamatabletleriFarmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesi Dr. Özgür Göknel, bu ürünlerin, faydalı olduğu düşünülen ürünler olduğunu ve kullanmadan önce içeriklerinin dikkatle incelenmesini ve vücuda nasıl etki ettiğinin araştırılmasını hatta doktor, eczacı ve diyetisyen gibi bir sağlık profesyoneline danışarak kullanılması gerektiğini ifade etti.

Vücuttaki Doku Kaybı

Zayıflama tabletleri ne yazık ki çok fazla suistimal edilen ürünler. İthal eden firma, bitkisel gıda takviyelerinin “zayıflama tableti” adıyla ya da “kilo kontrolü” gibi cazip reklam ve sloganlarla pazarlıyor yalnız bu türden ürünlerin mutlaka Sağlık Bakanlığı onayı ve uzman kontrolünde kulanılabilir olduğu yönünde açıklamaların dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

Göknel, şu bilgileri verdi:

“Zayıflama vücuttaki doku kaybıdır. Herhangi bir yöntemle vücudun dört ya da altı kiloluluk kaybı cerrahi operasyon kadar önemlidir. Yağ aldırma operasyonlarında dört ila sekiz kilogramlık yağ kitleleri son derece titizlikle plastik cerrahlarca alınıyor ve hem operasyon öncesi hem de operasyon sonrası hasta yakın takipte tutuluyor.

Cerrahi operasyonlarda kontrollü ciddi doku kayıpları olurken, zayıflatıcı ürünlerin kullanımında gözetim altında olunmaması sakıncaları da beraberinde getiriyor. Zayıflatıcı olarak bilinen gıda takviyeleri ise kilo kaybı oluşturmuyor. Eğer vücutta kayıplar gerçekleşiyorsa bu kayıplar, böbrekler, karaciğer ya da diğer önemli organlarda gelişebilir ve bu durumların olmayacağının garantisi verilemez.

Türkiye’deki Zayıflama Tabletleri

Göknel’e göre ülkemizde Sağlık Bakanlığınca onaylanmış birkaç tane, obezite ve obeziteye bağlı gelişen metabolitik sendrom tedavisinde kullanılabilen veya zayıflatıcı bitkisel preparat bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığınca onaylanmış tablet ya da toz karışımı gibi preparatların kullanım kılavuzlarında ne için kullanılacakları yazmaktadır. Ancak sentetik kimyasallar içeren zayıflama tabletlerinin kontrolsüz kullanımlarının yasak olduğu belirtiliyor.

Göknel zayıflama tabletlerinin reçetesiz satışının ve kullanımının yasak olmasına rağmen ne yazık ki yasaklara kimsenin uymadığını belirtiyor. Mutlaka önce doktor kontrolünden geçmeli ve önerilere uyulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular