tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zayıflatıcı Beslenme Yöntemleri-2

• Greyfurt rejimi – Sabah kahvaltısı: Şekersiz yarım greyfurt, isteğe göre piş­miş iki yumurta, iki dilim yağsız pastır­ma, sütsüz kahve ya da çay.

Öğle yeme­ği: Yarım greyfurt, unsuz ve sossuz ol­mak koşuluyla istendiği kadar ve isteğe göre pişirilmiş et, yeşil salata, şekersiz ve sütsüz çay ya da kahve.

Akşam ye­meği: Yarım greyfurt, sossuz ve unsuz olmak koşuluyla istendiği kadar ve iste­ğe göre pişirilmiş et ya da balık. Yatma­dan önce acıkılırsa bir greyfurt suyu ya da bir bardak yağsız süt içilebilir.

Greyfurtun rejimde kullanılmasının hiçbir bilimsel açıklaması yoktur. Grey­furtun rejim yaparken yararları üzerine öne sürülen görüşler ticari amaç dışında bir anlam taşımaz. Greyfurtun potas­yum ve C vitamini bakımından zengin olması zayıflatıcı olduğu anlamına gel­mez. Ayrıca yağ yakıcı etkisi olduğu da hiçbir bilimsel temele dayanmamakta­dır.

• Karbonhidrat rejimi – Bu rejim için önerilen listelerden biri örnek olarak alınmıştır.

Sabah kahvaltısı: Bir limon sıkılarak hazırlanan limonata, isteğe gö­re pişirilmiş iki yumurta, süt kreması ve sakarinle birlikte kahve ya da çay.

Öğle yemeği: Alkollü sert bir içki, tavuk, bü­yük bir parça biftek, tereyağlı yeşil fa­sulye, peynir, 20 gr ekmek, sakarinli kahve.

Akşam yemeği: Alkollü sert bir içki, tereyağlı alabalık, kuzu kızartması, tereyağlı kuşkonmaz, salata, peynir, 20 gr ekmek, yarım şişe şarap, sakarinli kahve.

Zayıflatıcı-BeslenmeBütün bu “Tanrı nimetleri” yalnızca 59,8 gr karbonhidrat içerir. Rejimin da­yandığı bilimsel temeli de bu oluşturur. Ne yenirse yensin, her besin içerdiği karbonhidrat miktarına göre denetlenmelidir. Bunun dışında beslenme isteğe göre serbestçe düzenlenebilir.

İstendiği kadar tereyağı, et, alkol alınabilir. Bu beslenmeyle ekmek, makarna, pirinç, patates, unlu yiyecekler ve sebzeler ne­redeyse tamama yakın bir düzeyde azal­tılmakta, yeşillikler ve meyve de önem­li ölçüde kısıtlanmaktadır.

Uzmanlara göre kan şekerinin düştüğü ve kanda kolesterolün aşırı yüksek olduğu du­rumlarda kesinlikle uygulanmaması ge­rekir. Ketoz (kanda keton cisimcikleri nin artması) kaçınılmaz biçimde ortaya çıkabilir. Ketozlu hastanın görünürde bir sağlık sorunu yoktur. Üstelik rahat­sız edici açlık duygusunu ortadan kal­dırarak kişiye zindelik duygusu verebi­lir. Ama ketoz, karaciğerin işlevlerini bozan tehlikeli bir oluşumdur. Dahası bu rejim kanda kolesterol, yağ ve ürik asit düzeyinin tehlikeli biçimde yüksel­mesine yol açar.

• Patates rejimi – En çok 1.000 kalori almayı öngören bu rejim tek bir besinin tüketimine dayanır. Uygulama süresi 36 saattir. Haftada bir kez uygulanır. Saat 8.00’de bir çay kaşığı şekerle tat­landırılmış bir fincan kahve, 9.00-13.00 arasında bir bardak maden suyu, 13.00’te kabuklu olarak suda haşlan­mış, limon ya da sirkeyle tatlandrılmış, tuzsuz patates (genenikle 1/2 kg). 14.00-20.00 arasında 1-2 bardak madensuyu, 20.00’de daha önce belirtilen miktarda ve aynı biçimde hazırlanmış patates alınır. Aynı program ertesi gün saat 20.00’ye değin uygulanır.

Bu biçimde uygulanan rejim pek zararlı değildir. Çünkü haftada 36 saat­le sınırlıdır. Ama zayıflatıcı sonuçları son derece rastlantısaldır. Hastanın 10-20 kg vermesinin gerektiği durumlarda pek bir sonuç vermez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular