tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Zayıflatıcı Beslenme Yöntemleri-3

• Domates ve ananas rejimi – Rejim 8-10 gün sürer. Domates çiğ olarak ve kabuklarıyla, ama çekirdekleri çıkarıla­rak yenir.

Pazartesi, Çarşamba, Cuma, ve Pazar günleri şu program uygulanır:

Sabah kahvaltısı: 200 gr domates, ya­rım limon suyu, tuz, biber, kıyılmış maydanozdan oluşan bir salata.

Öğle yemeği: 15 gr zeytinyağı, yarım limon suyu ve ince ince kıyılmış maydanoz, fesleğen, yarım soğan, nane, bir yaprak defne ve başka aromatik bitkilerle tat­landırılmış 300 gr domates salatası; bir dilim kızarmış ekmek, 1/4 İt sek beyaz şarapta bekletilmiş üç dilim ananas.

Akşam yemeği: 15 gr zeytinyağı, sirke, altı adet fesleğen yaparağı, maydanoz ve 80 gr küp biçiminde kesilmiş mozzarellanın katıldığı 200 gr domates sa­latası; bir dilim kızarmış ekmek; öğle yemeğinde olduğu gibi şarapta bekletil­miş bir dilim ananas.

Salı, Perşembe ve Cumartesi günle­ri şu program uygulanır:

Sabah kahval­tısı: Öbür günlerde olduğu gibi doma­tes salatası, bir yumurta, bir dilim kızarmış ekmek.

Öğle yemeği: 20 gr zey­tinyağı ve tuzla tatlandınlmış altı-sekiz adet fesleğen yaprağı, bir katı yumurta ve zeytinyağlı bir adet konserve hamsi ya da sardalye katılmış 300 gr domates salatası; bir dilim kızarmış ekmek; 1/4 litre sek beyaz şarapta bekletilmiş dört dilim limonlu ananas.

Akşam yemeği: Tek tek ortadan kesilerek ve aralarına birer dilim mozzarella konarak ızgarada pişirildikten sonra 15 gr zeytinyağı, tuz, sirke, bir tutam baharat ve sekiz yaprak fesleğen ile tatlandırılmış 200 gr doma­tes; bir dilim kızarmış ekmek; 1/4 litre sek beyaz şarapta bekletilmiş üç dilim limonlu ananas.
Bu rejim günde 35 gr protein, 20 gr yağ, 200 gr karbonhidrat, vitaminler ve mineral tuzlar olmak üzere 1.000-1.100 kalori sağlar.

• Humplik rejimi – Dr. H. Humplik tek basma kalori hesabının ampirik bir değer taşıdığını ve sindirim fızloyojisini göz önüne almadığını savunur. Ona göre, insanlar doyuncaya değin yeseler, hatta gereksinimlerinin üzerinde kalori alsalar bile zayıflayabilirler. Önerdiği rejim vücudun, doğal yapılarına ve ha­zırlanma biçimlerine göre çeşitli besin­leri sindirmesi için gerekli enerji miktarını temel alır.

Rejimin ağırlığını proteinli yiyecek ve içecekler oluşturur: Yağsız et (fırın­lanmış, haşlanmış, ızgara, füme), özel­likle katı yumurta ve çiğ sebzeler. En çok önerilen besinler turpgiller, salata­lık (kabuğuyla birlikte), yeşil biber, ye­şil salata ve taze meyvelerdir (muz, in­cir, hurma, üzüm, mandalina dışında). Ayrıca pişirilmiş yeşil sebzeler (unlu, yağlı ve püre biçiminde olmayan) yene­bilir. Meyve suları ve marmelatlar ya­saktır.

Humplik’in rejimini bilimsel temel­lerden yoksun saymak yanlış olur. Ama emilimleri için gerekli enerji, sağladıkları enerjiden daha fazla ya da en azın­dan birbirine yakın besinlere dayalı bir rejimin düzenlenmesi ve sürdürülmesi kolay değildir. Bu yaklaşım beslenme amacını tersine çevirmekle birlikte şiş­man kişiler için göz ardı edilemeyecek doğrular taşır.

Gene Humplik’e göre, önerdiği yöntem son derece dengeli bir beslenme sağlar. Çünkü yağları, prote­inleri ve vitaminleri dışlamadığı gibi, hastayı da aşırı kısıtlamalara zorlamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular