Beyin Elektrosu-EEG

Beyin Elektrosu
Beyin hücrelerinde mevcut animal elektriğin başa uygulanan elektrodlar aracılığı ile kaydedilmesi işlemine beyin elektrosu veya elektroensefalografi (EEG) denir. İlk defa 1929’da H. Berger tarafından yapılan bir aletle bu küçük voltajdaki beyin elektriği kuvvetlendirilerek dönen bir şerit üzerine yazdırıımıştır. Bugün daha modern aletler kullanılmaktadır.
Normal bir insanda dinlenme halinde beynin arka bölümlerinden karşılıklı olarak elde edilen çizgide yani elektroansefalogramda saniyede 8-13 titreşim vardır. Bu grafik şekline yani elde edilen traseye alfa ritmi denir. Bundan başka beta, delta, teta ritmleri de vardır. Beyin elektrosunda görülen ritmlerin uzmanları tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi ile epilepsi nöbetleri, beyin tümörleri ve diğer bazı bozukluklar teşhis edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. atilla dedi ki:

  eeg için hangi bölümden randevu almamız gerekiyor

 2. kumtanesi dedi ki:

  Merhaba Atilla,

  Nöroloji bölümünde muayene olmalısınız doktorunuz sizi yönlendirecektir.

  Geçmiş olsun.

 3. seyit özbek dedi ki:

  Nigdeden seyit özbek selamlar saygılar 22-12-2009 da kayeri özel tekden hastaneinde çekaptan geçtim bu çekapta beyin eeg side çekildi bu esnada hiçbir şeyimin olmadıgı söylendi ancak bazı sıkıntılarım vardı çekapta hiçbir şey çıkmadı diye önemsemedik.sonuçta nigde devlet hastanesinde çekilen beyin tomogrofisinde beyinde dolaşım olmayan bir bölge tesbit edildi acil larak ankara numune hastanesine geldim burda tekrar tomografi ve mr çekildi beyinde tümör olduğu tebit edildi ve ameliyat oldum sag frontal lopda 42*50*68mm ebedında grade4 türündetümör alındı şu anda gayet iyim bu mesajı size yazacak kadar.Ögrenmek istedigim eeg ile bu teşhis konulabilirmiydi teşekkür ederim.

 4. seyit özbek dedi ki:

  Şub 10th, 2010 at 10:18 Nigdeden seyit özbek selamlar saygılar 22-12-2009 da kayeri özel tekden hastaneinde çekaptan geçtim bu çekapta beyin eeg side çekildi bu esnada hiçbir şeyimin olmadıgı söylendi ancak bazı sıkıntılarım vardı çekapta hiçbir şey çıkmadı diye önemsemedik.sonuçta nigde devlet hastanesinde çekilen beyin tomogrofisinde beyinde dolaşım olmayan bir bölge tesbit edildi acil larak ankara numune hastanesine geldim burda tekrar tomografi ve mr çekildi beyinde tümör olduğu tebit edildi ve ameliyat oldum sag frontal lopda 42*50*68mm ebedında grade4 türündetümör alındı şu anda gayet iyim bu mesajı size yazacak kadar.Ögrenmek istedigim eeg ile bu teşhis konulabilirmiydi

 5. kadriye yigit dedi ki:

  canım cok gecmiş olsun sende başlangıcı nasıldı

 6. kadriye yigit dedi ki:

  bende cektirdim bende bişey olmadıgını söylediler benim gözümde siyah şeyler ucuşuyor hamile oldugum için temografi cekmediler

BİR YORUM YAZ

sağlık