Bir Testisim Yok, Sorun Yaratır mı?

28 yaşındayım. Testislerimden biri kesesinde değil. Çocukken 2 testisim olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Ancak 6-7 yaşlarında birisi kayboldu. O yaşlarda çok fazla ateşli hastalık geçirmiştim. Geçirdiğim hastalık neticesinde testislerimden birinin kasık bölgesine gittiği ve bu durumun sakıncasının olmadığını öğrendim. O günden sonra doktora gitmedim. Sperm üretme konusunda da sanırım sorunum yok. Sperm üretebildiğim halde ileride çocuk sahibi olmak için yeterli sperm sayısına ulaşamama gibi bir durum olabilir mi? Bunu öğrenmek için ne yapabilirim?

Doç.Dr.Teoman KADIOĞLU: Testisler iltihaplanmaları hariç ateşli hastalık sonucu yer değiştirmez veya yok olmazlar. Sperm üretmeniz konusunda tahlil yaptırmadan nasıl kanaat sahibi olduğunuzu anlayamadım. Sperm adı verilen mikroskopik ve hareketli döl hücreleri meninin yaklaşık yüzde 1’lik bir kısmını oluştururlar. Bu konuda uzman bir androloji laboratuvarmda tahlil yaptırmadan veya genetik testi ile size ait olduğu kesinleştirilen bir hamilelik başlatmadan meninize bakarak doğurganlığınız hakkında bir fikir sahibi olmanız mümkün değildir. Gayet bol meniniz olabilir ama önemli olan bunun içinde yeterli sayıda, hareketlilikte, yapıda ve dölleme gücünde sperm hücrelerinin olmasıdır. Basit fakat kolay anlaşılır bir benzetme ile tarif etmek gerekirse, içinde hiç tanesi olmayan bir şehriye çorbası da dışarıdan bakıldığında normal gibi gözükebilir. Tek testisli olmak kısırlık açısından bir risk faktörü olarak değerlendirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. kazım mert dedi ki:

    merhaba.ben kazım mert.18 yasındayım. benim sorum şu ben tek testisliyim.Diğer testisim var yada yok bilmiyorum.şunu merak ediyorum kısırmıyım.kısır olma şansım yüzde kaç?bişey daha soracam meni testi dediginiz şeyi yaptırmadan anlaşılmaz ama canlılıgının iyi oldugunu gözle anlayabilirmiyim ?(meninin beyaz ve saydam kısımlarından mesela ).lütfen yardım edin .cevabınızı 4 gozle bekliyorum…

  2. Apolas dedi ki:

    Millet çok cahil ya…Doktor oraya cevabı yazmış ama birileri hala okumaktan aciz, durup aynı soruyu soruyorlar…Ne insanlar var ya…

  3. puma can dedi ki:

    17 yaşındayım.benim sağ testisim yok. Doğuştan mı yok yoksa sonradan mı kayboldu bilmiyorum. Ama doktara gttiğimde ultrasonlara baktıklarında bulamadılar. Çok merak ediyorum kısır mıyım? İlerde çocuğum olur mu ? Lütfen yardımcı olun .

BİR YORUM YAZ

sağlık