Boğaz İltihabı

Boğazın İltihaplı Hastalıktan
Boğazımızın yutak veya farenks dediğimiz arka bölümü yukarıdan aşağıya sindirim borusuna doğru uzanır ve üç bölüm halinde isimlendirilir. Yutağın, burnun arkasında kalan üst kısmına geniz veya nazofarenks adı verilir. Ağzımızı açtığımızda arkada görülen yutak bölümüne orofarenks denir. Ortada küçük dil (uvula), yanlarda bademciler yer almıştır. Gırtlağın yani larenksin arkasında kalan yutak bölümü de larengofarenks olarak isimlendirilir. Yutak mukozasının iltihaplı hastalığına farenjit, gırtlağın iltihaplanmasına ise larenjit adı verilir. Komşuluklarından dolayı genellikle bu iki organımız da beraber hastalanırlar. Larenks iltihabında ses tellerinin tahrişine bağlı olarak genellikle ses kısılır. Her iki durumda da boğazda ağrı ve kırmızılık vardır. Bademciklerin şiştiği anjin vakalarında (amigdalit), yutkunma güçlüğü de olmaktadır. Özellikle çocuklarda nazofarenksdeki lenfoid dokunun iltihaplanması buradaki adenoid vejetasyonun bademcikle beraber kulak-burun-boğaz uzmanlarınca alınmasını gerektirebilir.Boğaz ağrısı, ateş, kırıklık şeklinde başlayan boğaz hastalıklarında ateş düşürücü (antipiretik) ve ağrı kesici (analjezik) ilaçlar, tuzlu, limonlu gargaralar, boğazın sıcak tutulması ve istirahat önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. nehir dedi ki:

  ya burada vücudumuzu yazıyo biz sizden tedavisini istiyoruz…!

 2. arif dedi ki:

  valla verdiğiniz bilgiler çok güzel tatmin edici ama istediğin soruya cevap bulamayabiliyorsun soru cevap gibi birşry yapabilirmisiniz bilmiyorum ama google gibi olursunuz ilkkez giriyorum sitenize güzel tabi dahada iyileştirilebilir.

 3. MESUT dedi ki:

  iyi çalışmalar temmuz ayında doktora gittim boğazımda sanki bir şey varmış gibi his veriyordu devalı yutkunmak istiyordum ultrasona girdim bir şey çıkmadı bana ilaç yazdılar rupafin ve onceaır 10mg hap kullandım iyi geldi fakat 2 ay sonra tekrarladı aynı hapları kullanıyom fakat geçmedi herhangi bir öneriniz tavsiyeniz varsa yazarsanız sevinirim ayrıca çok sinir yapıyor lütfen yazarsanız sevinirim saygılarımla

 4. anıl dedi ki:

  Ya Ne yazıorsa Bende var !

 5. yasin dedi ki:

  bozımda felaket şekilde intihaplanma var agzımı açtıgım zaman net bir şekilde göre bliyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim ..

 6. ali dedi ki:

  benimde boğazımda iltihablanma var ama küçük noktalar halinde daha büyümeden ne yapmalıyım lütfen bir yardım edin

 7. samed dedi ki:

  Streptokok cinsi bakterilerle meydana gelen boğaz iltihaplarında, boğazı kaplayan ince bir iltihabi zar ortaya çıkar. Böyle durumlarda hemen antibiyotik tedavisi başlamalıdır. Yapılacak işler: Farenjit, başka bir hastalığın seyrinde meydana gelmiş veya başka bir hastalığın başlangıcı değilse ve ciddi bir iltihabi durum yoksa, belirtilere göre tedavi yapılır. Bu günlerde dinlenmeye dikkat etmeli, kafi miktarda sıvı almalıdır. Ağızda eritilen pastiller, boğazı yumuşatarak fayda sağlayabilirler.

 8. dilek goksen dedi ki:

  bogaz agrim hic gecmiyo ne yapayim

 9. habil tastan dedi ki:

  bogazlarimda asiri iltihaplan ma var dogtora gittim fakat gecmedi su dahi icemiyorum zaman zaman bas agrisi yapiyo ne yapmaliyim baska yardimci olur iseniz cok sevinirim

 10. melike dedi ki:

  kardeşiminde boğazı acıyordu boğazını sıcak bir bezle sardık

 11. kadir ören dedi ki:

  bogaz agrısı yok ama yutkunamıyorum ve agızkokusu oluyo daha sonra mıde agrısı ve kalbımede sancıı gelıyoo bu ıcın bıı çar önerırmısınız ….

 12. Erdal8080 dedi ki:

  Arkadaşlar bildiğimiz kekiki alın kaynamış suya bırakın demini alsın, demini alana kadar yatmadan önce dişinizi fırçalayın gargaranızı yapın sonra kekiği için içtikten sonra ne sigara ne yemek tarzı bir şey yiyip içmeyin özellikle sigara asla içmeyin 3gün sonra boğazınızda faranjitten eser kalırsa içinizden istediğinizi söyleyebilirsiniz bana ben yıllardır Boğaz Ağrı’sı be faranjiti bu şekil sıkıntısız çözüyorum ha 3gün dedim ama bu bünyeden bünyeye değişebilir kesin bilgi değil bende 3gün sonra tertemiz Boğaz ve nefes oluşuyor deneyin sonrasında Allah razı olsun derseniz yeter geçmiş olsun herkese. Erdal.sygrn

BİR YORUM YAZ

sağlık