Depresyon-Melankoli

Hippokrat’ın M.Ö. 4. yüzyılda tanımladığı dört delilik tipinden biri olan melankoli deyimi artık kullanılmamakta, yerini depresyona bırakmış bulunmaktadır. Depresyon terimi ruhsal bir durumu, bir sendromu ve bir hastalığı yani melankoliyi tanımlamak üzere üç anlamda kullanılmaktadır. Depresyon ruhsal bir durum olarak insan yaşamının bir parçasıdır, günlük sıkıntılar, hayal kırıklıklarına karşı bir tepki olarak gelişir. Depressif psikoz hastalığı ise manikdepressif psikoz adı ile akıl hastanelerinde yatan hastaların % 35-40’ında görülür. Bunlara psikotik yahut endojen depresyon da denir.
Nörotik yahut reaktif depresyonda ise klinik tablo melankoliden daha az belirgindir, Çok kere önemli bir kayıp veya hayal kırıklığından (terfi edememe, bir nişanın bozulması gibi) sonra başlar ve tatminsizlik ortamında gelişir. Başlangıç çok kere sinsidir. Bazen karamsar dönemler arasında tek tuk normale yakın «iyi günler» olur. Ağlama tipik bir belirtidir. Genellikle kendine acıma, suçluluk duygusundan daha belirgindir ve hasta sonunda kliniğe yatırılmadan önce çok kere intihar girişiminde bulunur ama ölüm genellikle önlenir.

Depresyonların bütün çeşitlerine kadınlarda erkeklere oranla iki kere daha fazla rastlanır, Parkinsonizrn, serebral arterioskleroz başlangıcı, teşhis edilmemiş gizli tümörlerin mevcudiyeti gibi durumlarda bu hastalık belirtilerinin yanı sıra, depresyon da görülür. Bu nedenle bütün yaşlılarda görülen depresyonlarda fizik muayene şarttır.
Son yıllarda biokimya araştırmaları çeşitli endokrin bozukluklarının yani beyindeki katekoiamin metabolizmasındaki değişmelerin, depresyona yol açtığını göstermiştir. Etkili antidepresan ilaçların (Amitriptiiin, İmipramin) bulunmasıyla depresyonların tedavisi mümkün olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. buket demir dedi ki:

  bu sürekli melankoli hali mutlu olamama ortada bısey yokken can sıkıp üzülme hatta asırı kıskanclık durumunun bi çaresi yokmu duzeltılemezmı..kendımden nefret eder oldum baskalarının benı sevmesını naısl bekleyebılırım..yardım edın lutfen

 2. kevser esra çöp dedi ki:

  ya kendimden nefret ediyom kendimi öldüresim geliyo lütfen bana yardım edin nolur yoksa kendimi öldürücem niye ben ya niye ben…

 3. zafer dedi ki:

  ruhumu geri istiyorum çünkü bu ben değilim acayip şekilde melenkoo sardı beni kurtulmak istiyorum.. nasıl..??

 4. mustafa dedi ki:

  bende melankoliğim vallahi.sürekli canım sıkılıyor durduk yere,iyi bi bölümde okumama rağmen sürekli gelecetekten umudumu yitirdim.dış çevreyle zor kaynaşıyorum,kimseye güvenemiyorum.bu ne biçim dünyaaaa.ben herşeye rağmen intihar etmem.çünkü daha genciz yaşayacağımız blki kötü ama bi çok şey var vakti geldiğinde nasılsa öleceğiz intihar etmeye kalkışmayın.zaten mesela 10 katlı bir binadan kendini attığında 9.katında pişman oluyorsun havadayken.

 5. zehrist dedi ki:

  berbat igrenç bi durum çünkü aynılarını yaşıyorum. aslında ne yaşıyor ne de ölebiliyorum

 6. mor daglar dedi ki:

  yasamimda cok kötü seyler yasadim.dertlerimi sürekli icime attim.tam sikintilardan kurtuldum derken melankoli hastaligina tutuldum ve ani bir sok sonucu ayaga kalkamaz oldum yataklara düstüm.bu arada ilac tedavisi görüyorum.Allaha sükür iyiyim.ben cahil anne babamin ve mutlu eder sandigim kocamin kurbani oldum.bana izdiraptan gözyasindan baska birsey vermediler.Size tavsiyem devamli faydali saglik kitalari okuyun cahil kalmayin okudukca hayatinizda yanlis yapilan seyleri kendi hayatinizda düzelte bilirsiniz.güclenirsiniz.baskalarinada yardimci ola bilirsiniz.cekinmeyin ve bir doktora bas vurun.bu isin sakasi yok.kötü sonuclarada neden ola bilir.Allah simdiden bizlere sifa versin.Amin

BİR YORUM YAZ

sağlık