Deri Tüberkülozu

Deri yüzeyine çok defa mercimek veya bezelye büyüklüğünde deri çıkıntılarına genel olarak tüberkül adı verilir. Deride
tübertül meydana getiren başlıca hastalıklar tüberküloz, frengi, cüzam ve derin mikoz dediğimiz bazı mantar hastalıklarıdır. Evvelce tüberküloz basili ile temas etmemiş kimsede bu mikrobun yaptığı yaraya tüberküloz şankrı denir. Aynı zamanda o belge lenf bezlerinde şişme yani adeno-pati meydana gelir ve hızla yumuşayarak açılır.
Lupus vulgaris, deri tüberkülozunun en sık görülen şeklidir. En çok kadınlarda ve genellikle yüzde yerleşen.1-3 mm. çapın­da sarımtrak kırmızı renkte, saydam şiş­kinlikler vardır. Nodul şeklindeki bu şiş­likler tazyikle hafif ağrılıdır. Lüpom da de­nen bu şişlikler tek olarak bulunabileceği gibi, plak biçiminde de yaygmlaşabilirler.
Doktor, veteriner, kasap gibi kimselerde siğil görünümünde başlayan (tuberculosis verrucose) de sık görülen bir deri tüber­külozu şeklidir.
Tüberküloz basillerinin veya toksinlerinin kan yoluyla yayılması sonucu deride olu­şan yaygın ekzantem şeklindeki kabarcık­lara ise tüberkülid adı verilir. Tüberkülid-lerde basil bulunmaz. Primer tüberküloz odakları çok kere inaktif olup hastalar tü­berküloza karşı yüksek bağışıklık göste­rirler. :
Tüberkülidler papül veya nodul tarzında ve değişik tiplerde birçok hastalıkların be­lirtisi olarak meydana gelmektedir.
Tedavi için genel tüberküloz tedavisinde kullanılan antitüberküloz ilaçlardan (Strep­tomisin, İNH, C-cycIcserine, Ethionamid, Rifamisin ve Rifcmpisin) faydalanılmakta­dır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. gülhan özdoğan dedi ki:

  Eşim 42 yaşında bayan.Bir aydır kuru öksürük ve arada balgamlı öksürükleri vardı.Bir hafta öncede ağızdan kan gelmeye başladı ve hemen hastaneye koştuk.2 günlük tekkik sonucunda akciğer tüberlozu olduğumuz sölendi ve verem savaş kurumundan ilaclarımız verildi.9 aylık bi tedavinin gerektiği sölendi.
  1.sorum tedaviyi uygulasak bile hayati bi tehlikesi varmı
  2.sorum eşim diyabet hastası insülin kullanıyor vucutta başka bi yerlerine zarar verirmi
  3.sorum ne zaman tam anlamı ile iyileşebilir
  Cevap verirseniz teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

sağlık