Dudak, Dudak Hastalıkları

Ağız boşluğunu dışarıdan kapayan dudak­lar adaleden oluşmuş ve ağız mukozası ile örtülmüştür. Dil ile beraber konuşma fonk­siyonunda görev alan dudaklar normalde kapalı durur. Dıştan gelen tez, toprak, si­nek v.b. yabancı cisimlerin ağızdan içe­riye girmesini dudaklar önlemektedir. Bazı virütik hastalıkların ilk belirtisi dudaklar­da meydana gelen herpes veya halk diliyle uçuk dediğimiz yaralardır.Soğuk, rüzgâr, güneş, dudak boyası gibi dış etkenlerle de dudaklarda çatlak ve iltihaplar meydana gelir. Dudak kenarla­rında bazı vitaminlerin eksikliğinde beliren çatlak ve kabarcıklara ise perleş (perleche) veya halk dilinde yalama adı verilir. Ağız­da ve dudak kenarlarında mantarların neden olduğu enfeksiyonlar da aft denilen hastalıkların belirtisi olarak görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Nurten Gez dedi ki:

  Dudaklarımda çocukluğumdan beri sürekli uçuk oluşur.Her ay bi kere uçuklarım nerdeyse..Bunun dışında dudaklarımı yeme huyumda olduğu için eziyet halinde duduaklarım.Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

 2. Melih Şimşek dedi ki:

  dudaklarımı sürekli ısırıyorum içi tahriş olmuş durumda genelde uykuya geçerken oluyor kanatırcasına ısırıyorum ağzım kan içinde oluyor ve dudağımın içi ısırdığım için çok acıyor çok acı çekiyorum bunu engelliyebilmek için ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun..

 3. sıla dedi ki:

  dudaklarımı sürekli ısırıyorum ve kanatıyorum. sürekli yara yapıyorum ve dudaklarım çok çatlıyor ne kadar krem sürsemde dudaklarım yinede çatlıyor. we dudak kanseri diye bi kanser çeşiti warmış dudak kanseri nasıl oluyor ?

 4. Nihal kurt dedi ki:

  Çok kemiririm maalesef ..Dudaklarım incecikti ama dolgunlaştı öyle birşey de var ama :D..Ama berbat bir alışkanlık ve dişardan berbat görünüyor… Ben bırakmaya çalışıyorum kısmende oluyor yani…:)

 5. forumkalp dedi ki:

  vallaha dudağım perişan halde 😀 bi ucuk cıktı arkadaş 4 dudak oldum resmen tatile gidicem 🙁 tamda bu sırada cıktı şans yok hemen gecmezmi bu uçuk :A

 6. Murat dedi ki:

  iyi günler benimde alt dudagimda sol tarafinda beyaz bir sey cikti nohut tanesigibi ama derinin icinden disarida degildi ve doktora gittim dudagimi keserek icin den cikardi ve sonra iki sever daha cikti yene cikardi ve dediki yag beizi bu dedi ve simdi o kestigi yerde dikisin yeri var dahada rahatsiz ediyor ve simdide dudagimin sag tarafinda cikti ama aldirmadim ve suandada o eski ladirdigim yerin yaninda var üstündede beyaz sivilce gibi birsey var bunlar ne acaba hocam lütfen yardim edin cevap verirseniz cok sevinirim

 7. memo dedi ki:

  arkadaşlar özellikle dudaklarını ısıranlar psikiyatriste gitsinler. diğerleri çözüm bulursanız benide haberdar edin:)

BİR YORUM YAZ

sağlık