Gırtlak

Larenks, tiroid, krikoid, arıtenoid ve epiglot adı verilen kıkırdaklardan yapılı, üst ve alt uçları açık bir borudur Geniş ucu yu­karda yutağa açılır ve alt ucu ise soluk borusu (trakea) ile devam eder. Ses telleri bu anatomik bölgede bulunur. Ses tellerinin hemen üstünde mukozanın teşkil ettiği ıkına bir kısım vardır ki yalan­cı ses teli adını alır. Bu iki ses teli arasın­daki girintiye larenks karıncığı adı verilir. Tüm bu kıkırdak iskelet, birtakım kas gruplarıyla boyundaki yerine tutturulmuş­tur İç yüzünü solunum mukozası döşer. Damarları, tiroid bezinin damarlarından sinirleri ise vagustan gelir. Larenksm, korunma, solunum ve konuşma gibi 3 önemli fonksiyonu vardır Alt solu­num yollarına havadan başka herhangi bir yabancı cismin girmesini engeller. Bunu, bir sfınkter gibi çalışarak sağlar Ayrıca ses telleri adı verilen kıkırdak kıvrımları­nın, nefes verirken uygun bir şekilde ka­panması ve açılması ile konuşmayı temin eder.
Larenksm iltihabına larenpt denir Larenks kıkırdağını örten zarın apsesi (perıkondrıt), allerıık ödem, boğazın akut enfeksiyonları, yaralar, yabancı cisimler, solunan sıvıların buharları ve gazların tahrişi ile larenkste tıkanma meydana gelebilir Bu durumda soluk alma guçluğu (dıspne) renk solması, huzursuzluk ve daha sonra da morarma (sıyanoz) görülür. Larenks tıkanıklığı bazen o kadar ilen de­recede olur ki kışının hayatını kurtarmak için soluk borusunun larenksm altından hemen açılması yanı trakeotomı ameliyatı yapmak gerekebilir. Larenksm ses tellerinin hastalık, tumor ve­ya felç sonucu zedelenmesi ses kısıklığına neden olabilir Her ıkı ses telinin felcinde soluk alma ilen derecede güçleştiğinden gene ameliyat yapılarak solunumu kolay­laştırmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ÖZNUR ÖZEN dedi ki:

  Merhaba,

  annem Gırtlak Kanseri; mart ayında ameliyat oldu..ardından radyo+kemoterapi gördü ve yaklaşık 2 ay.. sonra yapılan tüm tetkikler, taramalar vs. sonucunda temiz bulundu ( eylül )..
  Henüz bu iyi haberin üstünden 1 AY geçmişti ki, yine boynundan ce ameliyat yerinden yeni bir kitle çıktı.. geçen hafta genel anestezi altında biobsi yapıldı ve gelen pataloji sonucunda ne yazık ki yine CA denildi.. ve bu hafta ( 24 Eylül CUMA ) ACİL AMELİYAT kararı verildi ( ilk ameliyatını ve takibini yapan Doktorumuz tarafından )
  ÇARESİZİM !!!
  Ne yapacağımı bilmiyorum..LÜTFEN YARDIM EDİN !!!

  Aynı yerden ve amelitaının üstünden 4 ay geçmeden ve radyo+kemoterapinin de üzerinden ( hala vücudunda ışın, kanında kemoterapi ilaçları atılmadan ! )1 ay geçmeden tekrar etmesini anlayamıyorum;

  1) Ameliyat başarılı ve efektif olmadı mı,
  2) Kemoterapi yeterli ve doğru verilmedi mi,
  3) Radyoterapi yeterli ve doğru uygulanmadı mı,
  4) Pet- Ct. yapılmadan ameliyat kararı doğru mu,
  5) Biyopsi yeri dışında, başka yerlerde metastaz olmadığını tespit etmek gerekmez mi,
  6) Tüm gırtlak ve ses telleri alınacak, bir daha hiç konuşamayacak mı,
  7) Göğüsünden deri v kas alınıp, boyun, çene ve yanağa yama yapılacakmış ama radyoterapiden kaynaklı yara çabuk iyileşemeyecek deniliyor, doğru mu,
  8) 2 Ay sonra ameliyat isterseniz, çok GEEÇÇ ! , çok hızlı üreyen tür bu, hemen ameliyat deniyor, madem çok hızlı yayılan tür..ameliyat ne denli ÇARE ! olacak..daha hastaneden taburcu olmadan başka yerlere metastaz yapabilir mi 7 yapacak ise bu eziyeti çektirmemek mi doğru !
  9)AMELİYAT TEK ÇARE Mİ, BAŞKA ALTERNATİF YOK MU !,
  10) ATOM diye başka birşeyden bahsediliyor, nedir..fayda sağlar mı.. yaptıralım mı,
  11)Ameliyat olmak istemiyor, korkuyor..aynı eziyetleri ve hatta çok fazlasını yaşayacağını biliyor, Ameliyat yaptırmazsak..SEYRİ NE OLUR ve NE HIZDA !
  12) KONUSUNDA UZMAN/İSİM YAPMIŞ ÇOKK İYİ HEKİMLERE İHTİYACIM VAR ve HEMEN..LÜTFEN BİLGİ PAYLAŞIMI YAPIN ( İstanbul’da yaşıyoruz )

  13) ÇARESİZİM..ARADAYIM..LÜTFEN ACİL YARDIM EDİN, LÜTFENNN !!!

  Öznur ÖZEN ( 0531 649 02 13 & oznurozen@hotmail.com )

 2. semra bengü dedi ki:

  benim oglum 2007 dogumlu her ay nerdeyse bademciklerinden rahazsızlanıyo agır ateş iştahsızlık halsizlik doktara götürdüğümde bogaz emfeksüyonu deniliyo bademciklerini aldırmak istedigimde daha küçük deniliyo başka çaresi varsa lütfen cevap verirmisiniz

BİR YORUM YAZ

sağlık