Kalp ağrısı

Kalp ağrısı (Angina pedoris). Koroner arter hastalığının en önemli belirtisidir. Koroner arterlerdeki daraltıcı hastalık sonucu kalp kasındaki beslenme bozukluğunu gösterir. Kalp kasındaki beslenme bozukluğu sonucu ortaya çıkan bazı maddeler sinir­leri uyararak ağrının hissedilmesine sebep olurlar.
Kalp ağrısı genellikle tipik olarak % 80-90 vakada göğsün ortasında göğüs kemiğinin üzerinde veya solda kalp bölgesin­dedir. Ayrıca:
– her iki omuzda,
– her iki kolda (daha çok sol omuz ve sol kolda),
– sırtta her iki kürekkemiği arasındaki kısımda veya sol kürekkemiği altında,
– boyunda,
– çenede ve dişlerde,
– mide bölgesinde,
– sağ göğüs ve kolda olabilir.
Ağrı baskı tarzında sıkıştırıcı özelliktedir. Hasta göğsünde veya omuzlarında çok ağır bir yük hisseder. Beraberindeki kor­ku hissi, endişe ve huzursuzluk vardır. Kunt ve sıkıştırma tarzın­da bir ağrıdır. Bıçak saplanır tarzda veya iğnelenme tarzında, anî, keskin, gelip geçici bir ağrı değildir.
Eforla ve yorulmayla ortaya çıkar. Efor sırasında ortaya çı­kan ağrı istirahatle geçer. Efora devam etmekle geçmez, aksine şiddeti artar. Efora devam edilemez. Eforun derecesi damarda­ki darlık derecesiyle orantılıdır. Bazı hastalar 2-3 kat merdiven çıkmakla ağrı hisseder. Diğer bazı hastalardaysa çok kısa yürü­mekle en ufak eforla bile ağrı meydana gelebilir. Hastalığın iler­lediği durumlarda, istirahatte sırasında da ağrı görülür. Egzer­siz sırasında olabildiği gibi heyecanlanma, sinirlenmeyle kan basıncının yükselmesi ve yemek sonrası ortaya çıkabilir. Anî so­ğuk havayla temasta, rüzgâra karşı yüründüğünde meydana gelebilir.
Koroner yetersizliğinden kaynaklanan ağrı damar genişle­tici Tirinitrine ve İsordil gibi ilaçlarla kısa sürede geçer. Ağrı genellikle 3-5 dakikadır. Ancak 15-20 dakikada sürebilir. 30 da­kikayı aşan ağrılarda enfarktüs olabilir. Efor veya egzersiz so­nucunda çıkmaz. Yani bir kimse gün boyu yaptığı fizik egzer­sizden sonra evde dinlenirken prtaya çıkan ağrı, kalp ağrısı de­ğildir. Bu tip ağrılar, kas ağrılarıdır. Genellikle hanımlarda gün boyu yapılan temizliklerden sonra görülen, göğüs yerinde ve sırtta duyulan, günlerce süren ağrılar da «angina pectoris» de­ğildir.


Kalp ağrısı (angina pectoris) nefes alıp vermekle geçmez veya artmaz. Derin nefes almakla artan veya derin nefes alma­yı engelleyen bir ağrı değildir. Ağrı, sağ ve sola yatmakla göğ­sün ve sol veya sağa, öne ve arkaya yapılan hareketlerinde or­taya çıkmaz. Bu hareketlerde artmaz.
Göğsün ortasında ve sol tarafta sırtta duyalan ağrıların hepsi «angina pectoris» değildir. Bu ağrıların bir kısmında gö­ğüs boşluğundaki ve göğüs duvarındaki organlar sorumlu ola­bilir (mesela: kalp ve akciğer zarı, iltihaplanarı kaburgalar, sırt kemiklerindeki kireçlenmeler). Bu ağrılar genellikle batıcı ve kes­kindir. Devamlıdırlar, nefes alıp vermekle artarlar. Mide ağrıla­rı, yemekborusu spazmları da kalp ağrısıyla karışabilir. Bu ağ­rıların süresi daha uzundur. Yemek yemek veya süt içmekle, mi­de asidini gideren ilaçlarla geçerler.
Boyun ve sırt eklemleriyle ilişkili ağrılar da saatlerce sürer, ancak ağrı giderici ilaçlarla geçerler. Hareketlerle artarlar.
Koroner arter hastalıklarının diğer belirtileri. Koroner arter hastalığı genellikle eforla gelen tipik ağrılarla başlar. Bazen anî olarak enfarktüs meydana gelir. Çoğunlukla enfarktüsten ön­ce birtakım belirtiler olabilir. Ancak hasta bunları önemsemez ve enfarktüs durumda hastaneye müracaat eder. İlk belirti çarpıntı olabilir.
Hasta, eforla veya istirahatle gelen çarpıntı hissedebilir ve doktora müracaat edebilir. Bunların dışında eforla nefes darlığı, nadiren yorgunluk hissi de başlangıç belirtileri olabilir.
Hastalığın ilerlediği devrelerde kalp yetmezliğini gösteren belirtiler vardır. Nefes darlığı belirginleşir. Hem eforda hem de istirahatte olabilir. Vücutta, karında ve bacaklarda şişmeler meydana gelebilir.
Koroner arter hastalığı uzman hekimlerce hastanın şikâye­tinin dinlenmesi, muayene ve uygulanan testler sonucunda teş­his edilebilir. Hastalığın tedavisi ise yine uzman hekimlerce ve­rilecek ilaçlarla veya cerrahî olarak yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. muhammet ocakverdi dedi ki:

  ben 21 yasindayim.bazen kalbimde ani gelisen agrilar oluyor ve genelikle bu yorgun oldugum veya kostugum zamanlarda degil durup durduk yere gerceklesiyor.ve kalbimin agridigi zaman yuruyemiyorum.is olarak tercumanlik yapiorum yani fazla bedenen yorulmuyorum.yasadigim yer sicak bir iklime sahiptir.bunlarinda isinize yarayacagini dusundugum icin soyluyorum.agrinin nedenini ogrenmek istiyorum.yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

 2. funda dedi ki:

  bende 3 gündür kalp sol omuzum ve belimde ağrılar var hangi hastalığın belirtisi sölerseniz sevinirim

 3. cemil dedi ki:

  ben 19 yaşındayım kalbimde sürekli ağrı var ama çok şiddetli değil fakat sinirli biriyim sakinleştirici kullanıyorum bazen çok ağrıor nefes almakta zorlanıyorum titremem var başımın sol tarafı sürekli ağrıyor sebebini öğrenebilirmiyim

 4. caferr dedi ki:

  ben 23 yasındayım hiperaktif bir insanım yerimde durmayınca kalbim ağrıyor ne yapmam lasım bir aydır kıvranıyorum lütfen yardım edin

 5. saban dedi ki:

  ben 30 yasindayim birhaftadir solgogsumde agrilarvar kalbimde sorunmuvar diyeendiseleniyorum olabilirmi acaba cevaplarsaniz sevinirim

 6. hasan dedi ki:

  sol küreğimin altında ağrı var sısı gibi bazen derin nefes alınca sanki kemiklerim açılıyorçıtırtı sesi çıkıyor belimi sağa dğu çekince çıtırtı sesi çıkıyor bir takım sorunlarım oldu psiolojim bozuldu kalp ten şüphe edyorum şimdiden teşekkür ederim

 7. murat dernek dedi ki:

  mrb bende yoğun bi tempoda çalıştıktan sonra sol tarafımda yanı kalbimin üstündne bi tutulma oluyor nefesim kesilecek gibi oluyor titreme şeklind e gibi yoğun çalıştım ve ağır iş yaptımda oluyor ve bu durum benı korkotuyor stres sıkıntı herzaman var sigarada içiyorum sigarayı içtikten sonra bile daralma oluyor gibi uzman kalp doktoruna gittim holter takıldı ekg çekildi eko bakıldı sadece kalp kapakçında kalınlaşma var dedı korkulacak bişe olmadını söledi demli çay stres kahve bunları içmememi sigarayı azaltmamı söledi ama gene dedım gibi aynı şikayetlerim oluyor çok yoğujn çlıştım zamanlarda bazen oluyor bazen olmuyor bend e bide panik atak var istemedım koktum yada hazmedemediğim bid urum oldunda kalp atışım hızlanıyor bunlar bana ebdişe veriyor korku olunca acaba kalbimde sorunmu var diyorum sigarayı 7 yıldır içiyorum bırakmakta istiyorum gittim uzmanın cvplarından tatmin olmadım ve sinirli oldum zamanlardada ağrı oluyor şiddetli değil kısa süreli geçiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 8. sebahattin yıldırım dedi ki:

  slm hocam ben 40 yaşında bir erkegim bugün iş yerinde akşam saatlerinde kalbimin sag tarafında bıcak saplanır gibi agrılar oluştu 5 dakika arayla beni korkuttu ne yalan söyleyeyim bir an kalp kırizi gecircem sandım işden eve gelince biraz araştırdım bendeki agrıların bazısını burda buldum ama kalp kırizi riski oldugunu sanıyorum yada aşırı yorgunluktanda oluşa bilirmiş sizce ne olabilir hocam beni aydınlatırsanız sevinirim.. saygılarımla

 9. gulnisabostanci dedi ki:

  kalp ağrılarım var iki merdiven çıksam tıkanıyorum çarpıntım oluyor panik atak bu rahatsızlıma neden olurmu

 10. ferhat gömeç dedi ki:

  sol tarafımdaki ağrı ve sıkışma beni korkuttu doktora gitmdim zaman zaman devam etti aradan altı yedi ay geçti korka korka soluğu doktorda aldım kalp grafi tan. herşeye baktı hiçbişey yok dedi ve o moralle ağrı falan kalmadı

 11. figentümen dedi ki:

  merhaba gece yattığımda sağ göğüsümün bulunduğu yerde bir baskı hissediyorum bu şıddetli bir ağrı değil ama nefes kesen bir baskı bu yüzden sağ göğüsümün üzerınde uyuyamıyorum doktora gıttım fakat hiç birsey bulunamadı ama bu ağrı halen bende var sizce neyapmalıyım? Lütfen yardımcı olun şımdıden teşekkürler

 12. kadirkadir dedi ki:

  Oncelikle selam. Benimde 5-6 gogsumun sol tarafinda(meme ucu)nun bazen alti bazen gogsumun orta kisminda yer yer degisken son bi agri gelip gidiyor. Aci verici degil ama rahatsiz edici derecede. Mesela su anda bile hissediyorum. Bazen geceleri yataga yattigimda hafif bi sekilde basliyo arada bi aci hissi geliyo ve sonra dinerek yavaslamaya devam ediyor. Bi ornek daha vermek istiyorum, ben 7. katta oturuyorum bazen eve geldigimde merdivenleri kullanarak cikiyorum ve ve kapiya geldigimde kalp atisim cok hizli oldgunu fark ediyorum ki bazen gogsumde hissedebiliyorum.arada bi elimi kalbime koydugumda normal zamanlarda kalbimin normal bi ritimle atmadigini fark ediyorum. cok rahatsiz edici bi sey. lutfen bir cevap bekliyorum. yurt disinda yasadigim icin turk doktorlarina guvenebilecegim hissi var icimde. yanlis bi ilac yanlis bi teshis konulur diye cok korkuyorum. surekli olecekmiyim acaba diye dusunmekten biktim.

 13. muhammet özet dedi ki:

  ben 15 ualındayım. Benimde bazen kalp nölgem böyle ağrıuo demiyimde işte öle bişey oluyor. Acaba nedirr

BİR YORUM YAZ

sağlık