Kanamam Oldu, Neden?

Soru: Ben 10 yıllık evliyim, 28 yaşındayım. 8 aydır cinsel ilişkiden sonra ertesi gün leke leke kanamam oluyor. Birçok doktora gittim. Bazıları “Yaran var” dedi. Bazıları da kızarıklık olduğunu söyledi, ilaç tedavisi gördüm ve rahim ağzı kanseri için test yaptırdım, temiz çıktı. Yine de ilişkiden sonra kanamam devam ediyor, ne yapmalıyım?

Prof.Dr.Derin KÖSEBAY: Uzun bir süredir ilişkiden sonra kanama olması genital organlarda bir sorunun varlığını gösteriyor. Bu kanama muhtemelen rahim ağzı veya rahim içinden geliyordur. Rahim ağzı, muayenede görülebilen, kolposkop denen aletle büyütülerek görüntülenebilen, smear testi denen akıntı tahlilinde sürüntü alınarak tahlil yaptırılabilen, hatta gerekirse şüpheli noktalardan biyopsi alınabilen bir organ. Sizden smear alınmış ve “Normal”çıkmış. Kanamanın rahim içinden geliyor olması gerekir. Ultrason muayenesinde rahim içinde kanama yapacak bir problem olup olmadığı büyük olasılıkla anlaşılır (Polip, ufak myomlar vb). Bunun dışında hormonal düzensizliklerde, uzun süren kronik enfeksiyonlarda veya genel olarak kanama bozukluğu olan hastalarda (Ufacık çarpma ile çürükler oluşan veya basit bir yaralanmada kanamanın uzun süre durmadığı kişiler) görülür ilişkiden sonra kanama. Yapılacak tüm tetkiklerde bir problem gözükmezse ben rahim kanalından ve rahim içinden biyopsi yapılmayı düşünürdüm. Doktorunuz da muhtemelen böyle bir yol izleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. pınarpunar dedi ki:

    merhaba ıkı sefer basıma ılıskı sonrası lekelenme kanama durumu geldı.ılk seferınde hastalanmamdan hemen cok kıs br zamn snra olmustu we tekrar lekelenme kanama olarak bı kafta kadr suren brsey oldu bgun gene ılıskıden snra kanama we lekelenme soz konusu cok korkuyorum yardımcı olursanız cok sewınırım.

BİR YORUM YAZ

sağlık