Kaplıca Tedavisi

Kaplıcaların tedavi edici özellikleri oldukça tartışma konusudur. Ama hastalıkları bütünüyle iyileştirmeseler bile birçok kronik hastalığın belirtilerinde belirgin düzelmeler sağladıkları söylenebilir.

Kaplıca tedavisi konusunda birbiriy­le çelişen çeşitli görüşler ileri sürülmek­tedir. Bazı uzmanlar bu tedaviyi onay­larken bazıları da karşı çıkmaktadırlar. Görüşleri birbirine tam anlamıyla ters düşenler de vardır.

Bunlardan bir bölü­mü kaplıca tedavisine bütünüyle güven­mekte, öbürleri ise ilkesel olarak kaplı­cayı bir tedavi seçeneği saymamaktadır. Ama daha geniş bir kesime göre kaplı­calar her derde deva olmasa bile yalnız­ca boş zamanların değerlendirildiği bir “tatil yeri” de değildir.

Üstelik kaplıca­lar birçok durumda hastaların başvura­cağı son tedavi umudu olabilir. Kesin biçimde iyileştirilemeyen kronik hasta­lıklardan şikâyetçi birçok insan buralar­da kendilerini daha sağlıklı hisseder ya da en azmdan sorunlarını etkin biçimde çözmeye çalışarak sıkıntılarından uzak­laşırlar.

Hastaların geçici de olsa günlük ya­şamlarındaki sıkıntı ve sorunlarını unut­malarını sağlayan 2-3 haftalık tedavi­den daha sonraki yaşamın yeniden dü­zenlenmesi için de yararlanılabilir. Ben­zer sorunları olan kişilerle her gün bir arada bulunma sayesinde kaplıcalar hastaya hastalığını daha iyi tanımasını sağlayan ve onunla yaşama yollarını öğ­reten ideal bir ortamdır. Sonuçta yalnız­ca kaynarcanın değil, kaplıcadaki bütün bu etkilerin birleşmesiyle hastaların şi­kâyetlerinde genel bir iyileşme görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık