Kusma

Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olayına kusma denir. Nedenleri sayılamayacak kadar çok­tur. Deniz tutmuş bir kimsede kusma, den­ge organında bir rahatsızlanma sonucu olabilir. Karna, gelen ağır bir darbe gibi şiddetli bir ağrı da kusmaya neden olabilir. Duyularla ilgili fizyolojik faktörler de kus­mayı oluşturabilirler. Örneğin hoş olma­yan bir koku, rahatsız eden bir görüntü, bulantı ve kusma yapabilir.

Bazı beyin tü­mörlerinde ise bulantısız kusma vardır. Kusmaya yakın bazı sinirler uyarılır ve midenin alt kısmında onikiparmak barsağına açıldığı yerde bulunan mide-bağırsak kapağı yani pilor,besinlerin barsağa geçişi işlemini otomatik olarak durdurur. Bunu takiben mide duvarından kalkan dalgalar mideyi normal geçişin aksi yönünde, yani yukarıya doğru kasılarak hareket ettirirler. Şahıs derin bir soluk aldıktan sonra mide ve diyafragmasını güçlü bir biçimde ka­sarak midesindekileri yemek borusu yoluy­la ağızdan dışarı atar. Kusma hızla gelişen bir olaydır ve bu arada bazı besinler bur­na kaçabilir. Kusma bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın belirtisidir. Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir.

bulanti-kusmaBulantı ve kusma sindirim ve bağırsak hastalıklarının, ortakulak enfeksiyonunun, migrenin, hazımsızlığın ve diğer birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Baş ve karın ağrısı ile birlikte seyreden ve kusmaya neden olmayan bulantı, stres ve gerginliğin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yüksek ateş ile birlikte görülen kus­ma vakaları gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Bazı çocuklar öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da kusma ihtiyacı hisseder. Bunun nedeni vücutta oluşan aşırı miktardaki balgamdır. Bulantı ve kusma uzun süre devam etmediği sürece tehlikeli sonuçlara neden olmaz. Kusan bebek ve çocuklar su kaybına uğrarlar. Bu gibi durumlarda bol su takviyesi yapılması oldukça önemlidir.

Tedavi:

Bulantı ve kusmanın sebebi ne olursa olsun, tedavi genellikle hep aynıdır: ha­fif yiyecekler ve bol sıvı tüketimi. Kusma sonrasında çocuğunuza verebileceğiniz en faydalı sıvı sudur. Çocuğunuz yiyip içtiği her şeyi kusuyorsa, ishalse ve su kay­bına uğradıysa, özel bir sıvı karışımı hazırlayabilirsiniz. Bu karışım için 500 ml su, 1 yemek kaşığı şeker ve bir tutam tuz gerekmektedir. Karışıma güzel bir tat vermek için biraz limon ve böğürtlen suyu ilave edebilirsiniz. Çocuğunuz bu karışımı bitir­dikten sonra, yenisini hazırlayın. Çocuğunuz özel olarak hazırladığınız bu sıvıyı da çıkarıyorsa, şuanın hepsini bir anda içirmek yerine, azar azar ve pipet kullanarak içirin. Bu şekilde çocuğunuzun midesinin rahatlamasını sağlamış olursunuz. Be­beklerin sıvı kaybını gidermek için yarım yağlı süt kullanılabilir.

Bulantı ve kusma 24 saat içinde geçmiyorsa, çocuğunuza bir şeyler yemesi ko­nusunda ısrar etmeyin. Çocuğunuzun bulantısı geçmiş olsa bile, kendisine verece­ğiniz ilk yiyecek yağsız ve kızarmış bir dilim tost ekmeği olmalıdır. Daha sonra hiç­bir şey yemeden 1 saat beklenilmelidir. Çocuğunuz bir saat içinde kusmuyorsa, ikinci dilimi de verebilirsiniz. Çocuğunuza vereceğiniz herhangi bir gıda maddesi, bulantıya neden oluyorsa, bu yiyeceğin tüketilmesi konusunda ısrar etmeyin. Ço­cuğunuz bir şeyler yemeye devam ettiğinde, yeniden kusmaya başlıyorsa, kendi­sinden hiçbir şey yememesini rica edin.

Bulantı ve Kusma için önerilen modern tıp tedavileri
Çocuğunuza sıvı takviyesi yapılır. Kusma devam ederse, çocuğunuz hastaneye kal­dırılır. Çok ciddi vakalarda, “antiemetik” ilaçların kullanımına başlanır.
Çocuğunuz hiçbir neden olmaksızın kusuyorsa ve bu duruma aşırı balgam ve ateş de eşlik ediyorsa, acilen doktorunuzu görmeniz gerekmektedir.

Doğal sağlık tedavileri
■ Bulantı ve kusma gibi durumlarda çocuğunuza koklatacağınız nane ve lavan­ta verin, rahatlamasına neden olacaktır.
■ Bir bardak böğürtlen ya da papatya çayı hazırlayın ve soğumaya bırakın. Ha­zırladığınız çayı çocuğunuza yudum yudum içirin. Papatya ve böğürtlen çay­ları çocuğunuzun bağışıklık sistemini harekete geçirir ve sindirim sistemini rahatlatır.
■ Çocuğunuzdan bir parça taze zencefil çiğnemesini isteyin. Bu şekilde midesi­nin düzeldiğini göreceksiniz. Taze zencefil özellikle de yolcuklarda kusan ço­cuklar için oldukça etkilidir.
■ Homeopati alanında kullanılan tedaviler de bulantı ve kusma için oldukça etkili­dir. Çocuğunuz sürekli bulantı ve kusma ihtiyacı olduğu konusunda şikâyet edi­yorsa, homeopati tedavileri uzun vadeye yayümalıdır. Aşağıdaki tedaviler bulantı ve kusma durumlarında çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar:
■ Bulantı ve kusmaya eşlik eden ishal vakalarında ve durumu gece saat 2’den sonra daha da kötüleşen çocuklar için homeopati alanında kullanılan arse­nik maddesi tercih edilebilir.
■ Kusmak çocuğunuzu rahatlatıyorsa ve bulantısını hafifletiyorsa, homeopa­ti alanında kullanılan “Nux Vom.” adlı madde kullanılabilir.
■ Homeopati uzmanları tarafından tütün kullanılarak üretilen özel bir mad­de bulantı ve kusmayı giderir. Bu madde özellikle de yolculuk sırasında gö­rülen bulantı ve kusmalara iyi gelmektedir.
■ Midede yanma hissi olduğunda, aşırı su içme isteğini takip eden kusma va­kalarında homeopati alanında kullanılan fosfor maddesi tercih edilebilir.
■ Aşırı yağlı yiyeceklerin neden olduğu bulantı ve kusma vakaları için rüzgâr­gülü bitkisi kullanılabilir.
■ Kusma ile rahatlamayan ve bir saati aşkın süredir karın ağrısı çeken çocuk­lar için bıldırcın otu kullanılabilir.
■ Başa alınan bir darbe sonucunda ortaya çıkan bulantı ve kusma vakaların­da dağ öküzgözü (arnika) kullanılabilir.
■ Bach çiçek terapileri çok uzun süren kusma olaylarında ve stres gibi etkenler­den dolayı ortaya çıkan bulantılar için oldukça uygundur. Çiçek terapileri bu­lantısı olan çocuğun hissettiği paniği ve korku duygusunu da geçirir.
■ Duygusal çalkantılar sonucunda ortaya çıkan ve panik hissi ile daha da artan bulantı ve kusma papatya ve mine bitkileri ile tedavi edilebilir.
■ Papatya, ekinezya, nane ve kekik çayları çocuğunuzun bulantısına iyi gelir. Adı geçen bitkilerin yağlarını içi sıcak su dolu bir leğene damlatın ve çocuklarını­zın ayaklarını bu su ile yıkayın. Bu uygulama enfeksiyon nedeniyle ortaya çı­kan bulantı ve kusmayı tedavi eder.
■ Seyreltici bir yağ ile seyrelttiğiniz papatya veya lavanta yağını kullanarak yapa­cağınız masajlar çocuğunuzun bulantısını giderir. Bu yağlarla özellikle de gö­bek bölgesine vaDtıeınız masailar oldukça etkilidir.
■ Antiseptik özellikleri olan kekik ve çay ağacı yağlarından aldığınız birer damla­yı bir mendile damlatın ve çocuğunuzun bu mendili koklamasını sağlayın. Ço­cuğunuzun kendisini daha iyi hissettiğini göreceksiniz. Çocuğunuzun banyo küvetine damlattığınız bir damla lavanta yağının rahatlatıcı bir etkisi vardır.
■ İshal ve kusma gibi durumların sonrasında, çocuğunuza taze yoğurt yedilin. Çocuğunuza tatlı olarak iyice olgunlaşmış bir muz ikram edin. Bu yiyecekler çocuğunuzun mide ve bağırsaklarını düzenler. Vanilya tadı ile tatlandırılmış olan “asidofılus” adlı “faydalı-bakteri tabletleri” bağırsak dostudur.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapileri, refleksoloji, Ayurveda ve besin terapileri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. emre dedi ki:

  sık sık kusuyorum yediklerimi 30 dk sonra çıkarıyorum.içimde hep küsme korkus oluşuyo.kusmucaksam bile bana öle geliyor.bunu nedenleri nelerdir ve de tedavisi nedir?

 2. dsa dedi ki:

  psikolojik olabilir.Kendini kasarsan sürekli kusma düşüncesi aklında olursa beyninde ona göre tepki verir

 3. sibel dedi ki:

  ya varya kusma benm en nefret ettiğim hastaslıktır hiç kusmak istemem

 4. EfsaNe dedi ki:

  Kusmak Güzeldir Bence Kusunca İnsan RahatLiyor Yoksa o Agri o Kötü oLAYdan İnsan Daha Kötü Oluyor

 5. dilaradevrim dedi ki:

  cok begendim cok güzel ölmuş yazılanların hepsi dogru

 6. selin dedi ki:

  son bir aydır çok enteresan bir şekilde aniden,hiç birşey yokken kusuyorum…ne mide bulantısı nede başka bişey sdc kusma var…nedenini bir türlü anlayamıyorum…ve aynı şekilde başımdada bir ağrı var bazen bıçak gibi saplanıyor genelde sol tarafımda oluyor bu ağrı.kusmamla bu baş ağrımın bi ilgisi olabilirmi bilginiz varsa lütfen yardımcı olabilirmisiniz:S

 7. selçuk dedi ki:

  2gündür yaklaşık günde 4-5 kez kusuyorum.. besin zehirlenmesi olmasından şüphe ediyorum kusma rengi koyu gri, hastaneye gitmeden evde kendim bunu nasıl halledebilirim?ne yapmak bana yararlı gelir? yardımcı olur musunuz lütfen.. cevabınızı bekliyorum acil..

 8. emine dedi ki:

  yaa bişey sorcam ben kusmayı araştıryorum ama görüntülen miyor biriniz bana yardım edebilir mi? nolur çok ihtiyacım var

 9. gökhan dedi ki:

  ya kaç gündür ardı ardına kusma rekoru kırdım şimgilik bi gündeki kusma rekorum 5

 10. hüsnü ersoy dedi ki:

  Selamlar.
  Ben Muğla Yatağan’da öğretmenim.Size sorum;
  Eşimin annesi sürekli olarak balgam şeklinde kusuyor.Kusmuk içinde safra,yemek kırıntıları ve sümüksü bir salgı var.Bulantısız olarak kusuyor.Kusma isteğinin zamanı belli olmuyor.Ayakta dururken bile ağzını açması yeterli oluyor.
  Endoskopi yaptırdık,birçok iç hastalıkları uzmanına göründük.Bir sonuç alamadık.
  Benim de sorunumla ilgilenir ve mail adresime bir bilgi verirseniz sevinirim.
  Başarılar.İyi günler.

 11. yaşım 12_adım sibel dedi ki:

  ben kusmaktan çok korkarım.kusmayı hiç istemem ayy allah göstermesinn

 12. halil dedi ki:

  4 yaşında oğlum var devamlı yediğini kusuyor.nedeni ne olabilir doktora götürüyoruz.birşey yok diyorlar birde iştahsızlık oluyor nedeni ne olabilir öğrenmek istiyorum

 13. sinan dedi ki:

  yaklasık 1 yıldır yedıklerımı 5 dakıka sonra cıkartıyorum ne denı ne olabılır mıdem cok kotu sureklı eksı ve acı bı tat var mıdemde arada renıe antı asıt tabletle gecırıyorum ama az faydası var. askerden donduktan sonra basladı bı olay 2 yıl oldu donelı askerde asırı derece de kola vs asıtlı ıcecek tukettım ve dengesız beslendım kola tost cay ayran cerez cıkolata vs kolaya asıtlı ıcecege baglı bıse olabılırmı acaba

 14. deniz dedi ki:

  bu hastalığı son 3yıldır yaşıyorum bi kaç ayda bir 24 saat hiç aralıksız durmadan kusuyorum 24 saat geçtikten sonra yavaş yavaş etkisini yitirip kusma duruyor ama ölü gibi oluyorum dahiliye ve gastroloji doktorlarına gözüktüm ama bişey çıkmadı ve aşırı kilo vermeme sebep oldu.korku çok oluştu oyle bi gün yaşamamak için haaytımdan asitli içecekleri baharatlı yemeklerı acıyı yani bi çok şeyi çıkardım.rica edıyorum bi bilgi sahibiseniz mail atarsanız sevinirim.YÜCE RABBİM hepimize hayırlı şifa vermesini dilerim herşeyden önce sağlık diyorum

 15. fatma dedi ki:

  kusmaların nedeni genelde herhangi bir şey bulunamıyorsa psikolojik veya beyınden kaynaklanıyor.ben başlarsam rekorun rekorunu kırıyorum en sonunda nöroloji ve psikiyatri el attı.bence bir nöroloji ve psikiyatrıstten yardım alın.her ikisindende baglantılı

 16. sibel dedi ki:

  Bn 12 yasındayım 🙂 KusmaKtan Asırı Derecede k0rkuyorum.. Midem BuLandıqı Zmn Kusucam diye Çok kOrkuorum 😀 midem çok bulanmaz ve cok kusmam ama Midem bulandıgında terleme ve carpıntı oluo anlamıorum ama acaip korkuorum kusmak fobimdir xD

 17. gökhan dedi ki:

  slm arkadaşlar.durmadan kusanlar hakkında söylemek istediklerim var.tabi benim başımdan bir kaç kez geçtiği için anlatıyorum.eğer sağlıklı bir insan durmadan kusuyor yediğini hep çıkarıyorsa ve bu günlerce devam ediyorsa biz buna %90 GÖBEK DÜŞME olayı diyoruz.tabi bu durumda doktorların yapabileceği bir şey yok.çoğu bilmiyor.eğer emin olmak istiyorsanız yere sırt üstü uzanın parmağınızı göbek deliğine bastırın.nabız atışını azda olsa hissedeceksiniz.işte o nabız atışı bazen bazı sebeplerden dolayı göbeğin sağına soluna veya üst tarafa doğru kayıyor işte buna göbek düşmesi diyoruz.bizim memlekette rastlanır böyle durumlara tedaviside çok basittir.büyüklerimiz elleriyle göbeki avuçlayarak sorunu hemen hallediyor.ve hasta 3 saat dinlendikten sonra iyileşiyor.böyle bi durumdan rahatsız olan arkadaşlarıma yardımcı olabilirim.çok zor bir durum çünkü.sakın anlattıklarımı yanlış anlamayın kesinlikle bir ücret karşılığı değil.sadece yardımcı olmak.GEÇMİŞ OLSUN

 18. boşş dedi ki:

  bence asker arkadaşımız gazlı içecek tükettiği için midesin de yara olusmuş olabilir çünkü benm akrabamın öle acı ve ekşi olduğuda öle olabilir bence doktora görünmeli tavsiyem

 19. Erhan dedi ki:

  Bence insanlar kusunca cok rahatlar.Benim cocugum geceleyin dort kere kustu.iyi kusmalar arkadaslar.

 20. EMİN dedi ki:

  3,5 yaşında kızım bir türlü kilo almıyor.3 gündür günde bir defa kusuyor iştahı yok ve çok az yemek yiyor.elleri ve ayakları üşüyor.sık sık farkında olmadan bileğini tutuyor. ateşi yok doktor ateşi çıkarsa getirn dedi ama ellerinin ayaklarının üşümesi ve ayrıca b,raz yürüdükten sonra yorulması beni çok tedirgin eti. ne yapmalıyız? teşekkür edrim.

 21. Dr bingur sonmez dedi ki:

  Eger bulantiniz var ve ic hastaliklari nedenini bulamiyorsa bir kalp doktoruna gorunun.

 22. alew dedi ki:

  nasıl kusabilirim midem bulanıyor ama kusamıyorum bilen warsw yazın lütfeeen

 23. Doktor Bu NE xD dedi ki:

  Baş ağrısından dolayı kusmaların nedeni şu olabilir: başınızı vurmuşsanız eğer yarım daire kanallarındaki sıvı dengeli olmaz ve bu da mideyi etkiler 1-2 saat oturur veya yatarsanız sorun olmadan geçer ama hemen kalkarsanız nedensiz zannettiğiniz kusma başlar …

 24. ONUR dedi ki:

  Benim Baş Güneş Çarpi Kusma Koruyorum Çok Koruyum Ay Çok Çok

 25. yalçın dedi ki:

  her gün özellikle sabah ve akşam saatlerinde midem bulanıyor ve bu olayy hergün gerçekleşiyor ne yapmam gerekiyor

 26. Dilara dedi ki:

  3,5 yaşında bir kızım var ve 4 saattir kusuyor. ilk önce resmen musluktan su akar gibi kustu. sonra su içti içtiği suyu çıkardı. şimdi de balgam kusuyor. çok endişeleniyorum doktora gitmeli miyim??

 27. Aslı güzel dedi ki:

  Sürekli öksürüyorum ve kusuyorum neden olduğu hakkında bi fikriniz var mı

BİR YORUM YAZ

sağlık