Miyopluk

Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir.

Hipermetrop gözde gözküresinin ön-arka çapı normalden kısa olduğu ve mercek eğriliğini (kırma gücünü) belirli bir sınırın ötesinde artıramadığı için nesneler odaklanamaz. Miyop gözde ise bunun tam tersi bir durum ortaya çı­kar. Genellikle gözküresinin ön-arka çapı normalden uzundur ve mercek, be­lirli bir sınırın ötesinde eğriliğini azal­tamaz.

Miyopluk kalıtsal, ama çekinik bir göz bozukluğudur. Bu nedenle miyop ana babaların çocuklarında her zaman ortaya çıkmayabilir. Ama doğal olarak ana babanın her ikisi de miyopsa çocuk­larının da miyop olma olasılığı yüksek­tir.

Miyopluk belirtileri genellikle altı yaşına doğru kendini gösterir. Çocuk küçük yazıları rahat okur, ama okulda tahtaya yazılanları okuyamaz. Uzağı görmenin gerekli olduğu oyunlardan ka­çınır ve arkadaşlarından ayrı durmayı yeğler. Altı yaşına doğru başlayan mi­yopluk büyüme dönemi boyunca ilerle­meyi sürdürür ve vücut gelişimiyle bir­likte durur.

mıyoplukGözküresinin Ön-arka çapı normalden daha uzundur. Bu miyopluk türü gözlükle düzeltilebilir ve genellik­le başka bir soruna yol açmaz. Bundan farklı olarak patolojik miyoplukta ise görme kusuru ilerler, ayrıca ağtabakada bazı bozukluklar ortaya çıkar.

Mi­yopluğun türü ve uygun düzeltici cam­lar tek muayenede saptanamayabilir. Dikkatli ve düzenli muayenelerle has­talığın gidişi izlenerek kesin tanı konur ve uygun tedavi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. aylin gül dedi ki:

  ben de uzağıda yakınıda görememe durumu var sizce ben miyopmuyum?

 2. arife turan dedi ki:

  ben 1 drc miyopum gözlk kullan mak istemiyorm sadece derste kullanıyorm zararı var mıdr sürekli kullanmak istemiyorm gözlüğü cevbınızı beklyorm…

 3. mihrican dedi ki:

  meraba ben 6 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum gözlerim bir drc’ydi ve ben büyüdükçe gözlük numaralarımda büyüdü şuan 8.30 drc gözlük kullanıyorum gözlük derecemin çıkmaması için ne yapmalıyım birde lens taksam dahamı kötü olur lensin bana zararı olumu? cevabınızı mutlaka bekliyorum şimdiden tşk. ederim

 4. gülsüm dedi ki:

  miyop göz rahatsızlığım var.sürekli gözlük kullanmam gerekiyormu?uzakla fazla işim yok yakını rahat görüyorum ama devamlı kullanmama rağmen rahatsızlığım ilerledi.0.75 iken 1 oldu.nasıl tedavi uygulamalıyım bilgi verirmisiniz

BİR YORUM YAZ

sağlık