Narkotik Ağrı Kesiciler

Özellikle tedavisi olanaksız hastalıklarda, başka ağrı kesicilerle tedavi edilemeyen ağrılarda uyuşturucu (narkotik) ağrı kesicilere başvurmak zorunlu olabilir. Buna karşılık, uyuşturucu ağrı kesicilerin kullanımı yasalarla sıkıca düzenlenmiştir; bu ilaçlar her zaman hekim denetimi altında tutlmaktadır.

Ağrı kesici ilaçlar üç ana sınıfta top­lanabilir: Uyuşturucu olmayan ağrı ke­siciler (bir önceki bölümde incelendi), uyuşturucu ağrı kesiciler (afyon türevle­ri) ve yardımcı ilaçlar.

Ağrı tedavisinde ilaçlar aşamalı ola­rak seçilmelidir. Tedavinin ilk basama­ğında uyuşturucu olmayan bir ağrı kesi­ci, örneğin bir iltihap giderici seçilmeli­dir. Yeterli dozda kullanılmasına karşın tedaviye yanıt yetersizse ya da ağrı de­netim altına alındıktan belirli bir süre sonra yeniden başlayarak artıyorsa teda­vinin ikinci aşamasına geçilir.

Burada zayıf etkili bir uyuşturucu (örneğin ko­dein) ile iltihap giderici bir ilaç birlikte kullanılır. Bunun da başarısız kaldığı durumlarda üçüncü ve son aşamaya ge­çilir. Burada güçlü bir afyon türevi (ör­neğin morfin), gerekirse bir iltihap gi­derici ilaç ile birlikte kullanılabilir. Bu basamakların her birinde yardımcı ilaç­lardan da yararlanılabilir.

Yardımcı İlaçlar

Bunlar özellikle ağrı ile birlikte görülen ruhsal duygulanım bozukluklarını ya da psikosomatik kökenli ağrıları tedavi et­mek için kullanılan çeşitli kimyasal ya­pıdaki maddelerdir.

Örneğin, kasılmalara ya da ruhsal çöküntüye karşı kullanılan kas gevşetici ya da bunaltı giderici ilaçlar, ani huzur­suzluk durumlarında kullanılabilir. Kor­tizon türevleri de (steroitler) ağrılı du­rumlarda yararlıdır. Steroitler sinir lifle­ri üzerindeki baskıyı azaltarak ödem ve iltihap giderici etki gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

sağlık