Nefes Borusu

Ağız ve gırtlaktan akciğerlere kadar uza­nan yaklaşık olarak 11,5 cm. uzunluğunda kıkırdak dokudan yapılmış nefes borusu­na, tıp dilinde trakea adı verilir. Solunum sisteminin diğer bölümlerini etkileyen has­talıklar, nefes borusunu da etkiler. Nefes veya soluk borusu da denen trakeanın il­tihaplanmasına trakeit denir. Hastalık kuru bir öksürükle başlar. Çoğunlukla bu öksürük göğüs kemiğinin ardında ve kısmen boynun alt bölgelerinde ağrı yapar. İltihap­lanma önlenmez ve gittikçe ilerlerse, ök­sürük sırasında balgam da gelebilir. Eğer iltihap steptokok cinsi mikroplar tarafın­dan oluşturulmuşsa balgamda cerahat de görülebilir.
Basit bir üşütme sonucu meydana gelen iltihaplanmanın tedavisi, sıcak ve sakin bir yerde yatak istirahatı ile yapılır. Hastanın soluduğu havayı nemlendirmek için oda içinde çaydanlıkla su kaynatmak yarar sağlar. Ayrıca sıcak su içine konacak ilaç­larla buğu da yapılabilir. Nefes borusunda önce nezle şeklinde baş­layan iltihaplar ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Aksi halde hastalık kronikleşir ve tedavisi güçleşir. Tedavide antibiotikler (penisilin, eritromisin) kullanılır. Nefes borusu, yabancı bir maddenin kaç­ması ile veya difteri gibi bir hastalık sonu­cu tıkanabilir. Bu durumda doktor çok kı­sa bir zamanda soluk borusunu açmak zo­rundadır. Traketomi denilen bir operasyon­la gırtlak delinerek hastanın nefes alması sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  SELAM LUTFEN BANA YARDIMCI OLUN.YUKARIDA YAZLILANLARIN HEPSI BENIM ANNEMDE VAR KURU OKSURUYO GECELERI UYUYAMIYOR NE YAPMAMIZ GEREKIYO LUTFEN YAZIN NE ICMELI?
  TESHEKKURLER;

 2. munira sulaimonova dedi ki:

  nefes borusunun ust ve alt kisminda yane iki yerinde biseylerin sikismis ve boruyu batiyor gibi hissediyorum. Egildigim zaman sanki nefes borum katlaniyor. Nefes alamiyorum sonra.
  Durp durp aciyor nefes almami engelliyor.
  Lutfen yardimci olurmusunuz

 3. abdulkadir kara dedi ki:

  bir sey yerken tikanip kaliyorum nefes alamiyorum genelde biraz usuyunce veya sicaktan cikinca bir sey yerken devamli rahatsizlik duyorum yine kapanacak diyerekten selam

BİR YORUM YAZ

sağlık