Papüllü ve Kaşıntılı Deri Hastalıklarından Liken

Liken, papul dediğimiz kabarcıkların gö­rüldüğü deri hastalıklarındandir. Özellikle 20 – 50 yaşları arasında ve daha çok er­keklerde görülür. 2 – 4 mm. büyüklüğünde kırmızı veya mor renkte, yandan ışık al­dığında parlak Wr yansıma yapan ve ele sert gelen bir kabarıklık biçimindedir. Bu papüller genişleyerek ortası çökük bir du­rum alırlar. Papüller çok değişik görüntü verebilir.
Liken plan (Lichen ruber planus) daha çok bilek ve kolların iç yüzeylerin­de, cinsel bölgede ve bacaklarda yerleşir. Gövde ve başta daha az görülür. Genel­likle çok kaşıntılı olan hastalık yavaş ve uzun seyreder. Nedeni tam bilinmemekte, psikosomatik bir hastalık olarak kabui edilmektedir. Tedavide sedatif ilaçlar, antihistamınikler, kortizon, karaciğer ekstreleri, vitaminler verilir. Liken üzerine kaşın­tıyı alacak sulu merhemler sürülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ozlem dedi ki:

    derımdekı bu kabarcıklı kasıntılar kasıntı durduktan sonra ıgne batması gb olmaktadır tas gb sert renk once byazdı yerını kırmızıya bıraktı ayak ve el bılegımde oldu sızce bır hastalıgın belırtısı mıdır tesekkurler

BİR YORUM YAZ

sağlık