tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Alkolün Sağlığa Zararları

Alkol önce tat alma sinirlerini uyuşturur, sonra midenin fazla asit sal­gılamasına neden olur. Ayrıca; alkol hangi miktarda olursa olsun beyin hücrelerini öldürür.

Sağlığı olumsuz etkileyen bir alışkanlık da, insanların çok miktarda ve devamlı alkol tü­ketmeleridir. Alkol-sağlık ilişki­sinde, kalp sağlığı için bir ka­deh kırmızı şarabın yemeklerde tüketimi tavsiye edilirse de al­kol vücut için sağlıklı bir mad­de değildir. Vücudun işleyiş seyrini bozucudur. Alkolün vücuttaki serüveni şöyledir:

Vücutta Alkolün Oluşturduğu Değişiklikler

Alkol önce tat alma sinirlerini uyuşturur. Son­raki istasyon ise midemizdir. Mide, alkolü ata­bilmek için daha fazla asit salgılar, ama bunu başaramaz. Alkol, ince bağırsakta, metabolize olarak parçalanır, kalori açığa çıkar, geriye su ve yine kana karışmaya devam eden metil alkol kalır. Az miktarlarda alınan alkol kalbi harekete geçirirken, büyük miktarları kalp kasına zarar verebilir. Alkolün seyir defterinde son istasyon karaciğerdir. Karaciğer yapabildiği sürece vücudu zehirden anndırmaya çalışır. Karaciğer olmasa, daimi sarhoşluk olur…
Sürekli içenlerin karaciğerleri Önce yağlanır. Daha sonra ise büyür ve bu sağlıksız gidiş, so­nunda tehlikeli bir hastalık olan siroza dönüşür.
Alkol, hangi miktarda olursa olsun, beyin hüc­relerini öldürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular