tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Anksiyete – Bunaltı ve Kaygı

Anksiyete ve stres insanların yaşamlarını devam ettirmeleri ve tehlikeli durumlar­dan korunmaları açısından oldukça önemlidir. Anksiyete kaygı veya bunaltı olarak tarif edilebilir. Anksiyeteli kişi, sıkıntılı ve heyecanlıdır, aniden kötü bir haber ala­cakmış gibi ya da kötü bir şey olacakmış gibi hissedebilir. Bu ruhsal belirtilere çar­pıntı, nefes darlığı, terleme, titreme gibi bedensel belirtiler de eşlik edebilir. Sağlık­lı kişilerde yaşanan korku ve kaygının nedeni bellidir. Hastalık durumunda ise, ne­densiz yere korku ve kaygı duyulur.

Hastalık düzeyinde kaygı tek başına olabilir; bu durum anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır. Bu duruma depresyon, alkoilü-madde bağımlılığı, tiroid bezi hastalıkları gibi çeşitli bedensel ve ruhsal hastalıklar da eşlik edebilir. Anksiyete bozuklukları benlik algısında gerileme, sosyal izolas­yon, sosyal işlevlerde yetersizlik ve akademik başarısızlıklarla birlikte ortaya çıkar. Çocuklarda sıklıkla baş ağrısı, karın ağrısı ve bağırsak sendromu gibi fiziksel belir­tiler görülür. Anksiyetenin kısa vadeli belirtileri arasında ağız kuruluğu, avuç içle­rinin terlemesi, hızlı nabız atışı ve yürek çarpıntısı yer almaktadır. Uzun vadeli be­lirtiler, anksiyete hastasına ciddi rahatsızlıklar verir. Bu rahatsızlıkların arasında nefes darlığı, baş ağrısı, yorgunluk, karın ağrısı, ishal, uykusuzluk ve iştah kaybı yer almaktadır. Çocuğunuzda bu belirtileri gözlemliyorsanız, hemen bir uzman yardı­mı almanız gerekmektedir.

anksiyeteAnksiyete için önerilen modern tıp tedavileri
Danışmanlık ve psikoterapi tavsiye edilmektedir. İlerlemiş olan anksiyete bozuk­lukları için “psikotropik” ilaçlar kullanılabilir.

Doğal sağlık tedavileri
•Kronik vakalar için homeopati alanında yürütülen tedavileri deneyebilirsiniz. Akut anksiyete nöbetleri için aşağıdaki tedavileri seçebilirsiniz:
• Aniden görülen panik ataklar için bıldırcın otu uygundur.
• Çocuğunuz kendisini gereksiz yere tehlikede hissediyorsa, huzursuzsa ve aşırı temiz ve düzenli olma gibi takıntıları varsa, arsenik tercih edilebilir.
• Çocuğunuz ölüm gibi konular üzerine yoğunlaşmışsa, “Nat. Mur.” adlı maddenin kullanımı uygundur.
• Vefat gibi ani üzüntülerde, herbalizm alanına orijinal adı ile geçmiş olan “Ignatia” (ignat fasulyesi) kullanılabilir.
•Bitkisel terapiler sinirleri yatıştırır ve çocuğunuzu rahatlatır. Örneğin kedi otu­nun sakinleştirici etkisi vardır.
•Bastırılmış kızgınlıkla gelen ani depresyonda hardal, kızgınlık veya kırgınlık için söğüt, ümitsizlik için karaçalı, kendine güvensizlik halinde melez çamı ve kendinden önce hep başkalarını düşünme durumunda peygamber çiçe­ği kantaron yararlı olabilir.
•Derin ümitsizliğe kapılmış ve özellikle ruhsal bunalımda olan kişilere tatlı kes­tane önerilir. Ceviz ise hayatında önemli değişikler yaşamakta olan, hayata karşı ilgisini kaybetmiş ve ümitsizliğe kapılmış kişilere önerilir. Aspen’den (ya­ni toz ağacından) sebepsiz korkular için faydalanılmaktadır. Bach Çiçek Terapisi’ne göre hastalıkların nedeni zihinsel ve duygusal nedenlerden kaynakla­nır. Korku, umutsuzluk, kaygı, mantıksızlık ve yorgunluk gibi duygusal sorun­lar, birçok hastalığa davetiye çıkarır. Burada temel görev, yabani bitkilere, çi­çeklere ve ağaçlara düşmektedir. Bu bitkiler, çeşitli duygusal sorunların teda­visine destek olmak için kullanılır. Bitkilerin pozitif gücü, vücuda nüfuz ede­rek, insanlara pozitif bir bakış açısı kazandırır.
•Banyo küvetinize lavanta yağı, tatlı badem yağı, bergamut ve çekirdek yağı ka­rışımından birkaç damla damlatırsanız, çocuğunuzun sinirlerinin yatıştığını göreceksiniz.
•Çocuğunuzun B vitamini tüketiminin yeterli olup olmadığına dikkat edin. B vitamini sinirler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Faydalı terapiler
Aromaterapi, refleksoloji, akupunktur, herbalizm, homeopati, yoga, hipnoterapi ve çiçek esansları.

Evde yapabilecekleriniz
•Çocuğunuzla olan iletişiminize önem verin; çocuğunuzla kendisini rahatsız eden her türlü konuda konuşmaya çalışın. Çocuğunuzun okulda herhangi bir sorununun olduğunu hissederseniz, kendisinin arkasında olduğunuzu bilme­sini sağlayın. Çocuğunuz karşılaştığı her türlü sorunu size anlatabilirse, size
•Çocuğunuzun uykusunun düzenli olmasına dikkat edin. Düzenli uyuyan ço­cukların sinirleri de sağlam olur.
•Çocuğunuzun aerobik ve yoga gibi yararlı egzersizler yapmasını sağlayın. Bu eg­zersizler çocuğunuzun adrenalin seviyesini de etkileyerek rahatlamasını sağlar. İdeal bir adrenalin seviyesine sahip olan çocuklar kendilerini sakin hissederler.

Çocuğunuzun beslenmesine çok dikkat edin. Şekerli gıdaların gereğinden fazla tü­ketimi kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Bu da çocuğunuzun kendisini huzursuz hissetmesine neden olur. Çocuğunuzun karbonhidrat tüketimine dikkat ederek öğünlerinin düzenli olmasını sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular