tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Antibiyotikler

ANTİBİYOTİKLER

Antibiyotikler yetişkinler tarafından son derece yaygın biçimde kullanıldığından, birçok anne-baba, bunların güçlü ilaçlar olduklarını ve doktor söylemedikçe be­beklere ve çocuklara asla verilmemeleri gerektiğini unutmaktadır.
NASIL İŞ GÖRÜRLER?
Antibiyotikler yalnızca bakterilere sal­dırırlar, virüsler üstünde etkileri yok­tur. Boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, apse ve parmak iltihaplan gibi, nispeten küçük sorunlarda çok yararlı ola­bilirler.
Yan etkileri. Bazı çocuklarda penisili­ne karşı alerji olabilir ve penisilin veril­mesi döküntülere yol açabilir. Çocuğu­nuzun bu durumunu biliyorsanız, her seferinde doktora söylemeniz gerekir. Birçok antibiyotiğin, hazımsızlık ve ishalden sağırlığa (ender olarak) ve denge yitimine kadar yan etkileri var­dır. Doktorun yazdığı bir antibiyotiği verdiğinizde, bebeğinizde ya da çocu­ğunuzda herhangi bir yan etki belirtisi görürseniz, hemen yeniden doktora başvurun: Piyasada çok çeşitli antibi­yotikler vardır ve doktorunuz, çocuğu­nuza uygun yeni bir antibiyotik vere­cektir.
Antibiyotiklerin kullanılışı. Antibi­yotikler, etkilerini çok çabuk gösterir­ler ve bebeğiniz ya da çocuğunuz bir­kaç saat içinde kendini daha iyi hisse­debilir. Ama gerçek anlamda tedavi ol­ması için, reçetede belirtilen dozların tamamlanmasına dikkat etmeniz gere­kir. Bu son derece önemlidir, çünkü, dozlar tamamlanmazsa, çocuğunuzun hastalığına yol açmış olan bakteriler, bu antibiyotiğe “direnç” kazanabilirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular