tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Apse

Apse, yerel bir enfeksiyon çevresinde irin (cerahat) toplanmasıdır. Basit bir arpacık, bir sivilce ya da bir çıbandan, ciddi bir diş apsesine ya da bir iç apse­ye kadar çok çeşitli biçimlen vardır. İrin, bedenin enfeksiyonla savaş­makta olduğunun belirtisidir; içinde, enfeksiyonla savaşan akyuvarların yanı sıra, bakteriler de vardır.
BELİRTİLER: Deride oluşan bir apsenin ilk belirti­lerinden biri, içi irin dolu, kırmızı, sı­cak, ağrılı bir şişkinliktir. Komşu lenf düğümleri (bezeler) de şişebilir ve do­kunulunca ağrıyabilir.İç apselere çoğunlukla ateş ve genel bir kendini iyi hissetmeme duygusu eşlik eder.
TEDAVİ: Bazen apseler, hiç dışa boşalmadan kendiliklerinden temizlenirler: Arkada sert. ağrısız bir kitle katır; bu kitle de birkaç ay sonra kaybolur. Küçük, yüzeysel apseler ya kendili­ğinden patlarlar ve içlerindeki irin bo­şalır ya da alevde, akkor hale gelecek biçimde ısıtılarak soğumaya bırakılmış (böylece mikroptan arındırılmış) bir iğneyle güvenli biçimde boşaltılırlar. Küçük bir apse, her eczaneden sağ­lanabilecek magnezyum sülfatlı mer­hem sürülmüş kuru bir sargıyla, “işle­tilebilir”: Sonunda patlayıp, boşalacak­tır. Daha büyük apseler, tıbbi müda­hale gerektirip, yerel ya da genel uyuşturma alında küçük bir kesiyi ge­rekli kılabilirler. Enfeksiyonun yayılma tehlikesini ortadan kaldırmak için, ço­ğunlukla antibiyotik verilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular