tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Basur nedir? Nasıl iyileşir?

 Kimilerinde makat ve de kalın bağırsağın son kısmı etrafında bulunan hemoroidal damarlarda çok fazla genişleme ve de makattan dışa taşma görülür. Özelikle kabızlık sorunu yaşayanlar da dışkılama zor olur ve ıkınmaları gerekir. Bu ıkınma sırasında da anal kanalı örtmekte olan tabaka ile damarlar zedelenmektedir. Bu durum damarda genişlemeye ve şişmelere sebep olur. Damarda oluşan bu genişlemeler ile şişmelere basur deniz.

Basur korkulan bir rahatsızlıktır. Tedavide birinci ve de ikinci aşamaya gelinmişse fitil, krem ve de tabletler gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

Basur Kremleri

Basur için olan kremlerin çoğunda kortizon bulunmaktadır. Kremler basuru geçirmese de ağrılarını, sızılarını ve de yanma şikâyetini giderir. Ancak kremin 10 günden uzun süre kullanılmaması gerekir.  Çok gerekiyorsa 2 şer gün aralıklarla yine 10 gün süresince kullanılmalıdır. Basur kremini uzun süre kullanmamanın sebebi ise derideki direnci azaltması ve de derinin kendiliğinden iyileşme imkânını yok etmesidir.

Basur İğne Tedavisi

Basurda iğne tedavisi birinci ve de ikinci derecedeki basurda ve de yalnızca iç basurda uygulanmakta olan bir tedavi yoludur. Bu tedavi yöntemi lokal anestezi ile yapılır. Bu uygulanan iğne ile basur memelerine damarların büzüşmesini sağlayan bir madde verilmektedir.  İğne yapıldıktan sonra damarlar büzüşür ve basur memeleri ortadan kalkar. Bu sırada kişi ağrı ve acı hissetmez. Fakat bu iğne tedavisi dış basuru olanlara uygulanmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular