tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Benlerle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hemen tüm insanların vücudunda vardır ‘Ben’, üstelik zararsız olduğu da düşünülmüştür. Uzmanlar Cilt Kanseri riski göz önüne alındığında ‘Ben’lerin önemsenmesi gerektiğini bildiriyorlar. Benler; birçok kişiye göre rahatsız edici olabilir, bazen de kişiye ne güzel bir ifade verir. Aslında benlerle oynamak çok da doğru değildir koparmamalısınız, güneşten koruduğunuz sürece sorun olmayabilir.

Tüm insanlarda en az bir tane de olsa mutlaka ben vardır, yalnız benler genel olarak ‘iyi huylu deri oluşumları’ olarak nitelendirilir.

benler– Estetik anlamda önemli sayılan benler zamanla sorun olacağını biliyor musunuz?

Benlerin kötü huylu değişimleri güneş ışınlarının etkilerine bağlıdır, bu yüzden öncelikle güneşten korumalısınız.

– Benlerin hepsi de aynı şekilde midir?

Benlerin renkleri ve şekilleri değişebilir. Açık kahverengi yada siyah gibi farklı değişen renklerde olabilirler. Şekilleri kabarık yada düz, dağılımı ise hem düz hemde girintili çıkıntılı olduğu gibi bazılarının üzerinde kıl vardır. bu kıllar koyu renkte belirgin ve sadece ben üzerindedir. Genişliği ise iki yada on mm civarlarında değişebilir.

– En çok hangi bölgeler de görülür?

Vücutta herhangi bir bölgede olabilir. Saç derisinde, el-ayak iç kısımlarında, tırnak diplerinde hatta ağız içinde dahi olabilirler. Buna rağmen en çok güneş gören bölgelerde oluşurlar. Güneşin zarar verdiği unutulmamalıdır.

– Doğuştan mıdır? İleri yaşlarda oluşur mu?

Doğuştan da olabilir yalnız çoğunluğu daha sonra oluşur.

– Benler de ne çeşit değişimler görülür? Değişimler önemli midir?

Benler sabit bilinen deri lezyonlarıdır ancak hayatımız boyunca değişime uğraması söz konusudur. Eğer benlerde kızarıklık, kaşıntı, renk ve şeklinde ki değişim yada kanama oluyorsa cilt kanserini düşündürmeli ve konusunun uzmanlarınca değerlendirilmelidir.

– Benlerin kötü huylu değişimleri önlenebilir mi? Ne yapılabilir?

Yine tekrar etmeliyiz çünkü çok önemli etkendir, mutlaka güneşten korunmalıdır. Güneş ışınlarının direk ve şiddetli olduğu saatlerde mümkün olduğunca güneşe çıkmamalısınız. Koruyucu kullanabilirsiniz, bunun içinde en az onbeş faktörlü olmasına dikkat ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular