tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Büyüme Ağrısı

Büyüme ağrısının kendiliğinden oluşan bir tür ağrı mı, yoksa belirli bir rahatsızlığa bağlı olarak görülen bir belirti mi olduğu konusunda net bir karara varılamamıştır. Bu konuda üzerinde hâlâ birçok tartışma yaşanmaktadır. Büyüme ağrısı, 3-12 yaş arası çocuklarda genellikle bacaklarda (dizin arkası, uyluk ve baldırlarda) akşam ve gece vakti ortaya çıkan, uykudan uyandıran, birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen ve nedeni bilinmeyen ağrılardır. Ağrılar eklem veya kemikte değil, kaslar­da hissedilir. Genelde, yoğun fiziksel aktivite sonrası görülür. Bazen günlerce ağrı olmazken, ağrılar bir anda başlayabilir.

Yapılan fiziksel aktivitelerden sonra, çocukların bacak kaslarında “laktik asit” adı verilen bir tür asit oluşur. Laktik asit gün içinde herhangi bir soruna neden ol­maz. Ancak, çocuklar sıcak bir banyo yaptıktan sonra, bacaklarında huzursuzluk hissetmeye başlar. Bunun nedeni banyodaki ısının laktik asidi harekete geçirmesi­dir.
Harekete geçen laktik asit kaslarda huzursuzluk hissine yol açar. Bunun yanın­da spazm da görülebilir.

buyume-agrisiBüyüme Ağrısı için önerilen modern tıp tedavileri

Modern tıp alanında büyüme ağrısı için herhangi bir tedavi önerilmemektedir.

Doğal sağlık tedavileri

■ Homeopati uzmanları tarafından tavsiye edilen tedavilerin kullanılması uygun görülmektedir. Çocuğunuz büyüme ağrılarını nadiren yaşıyorsa aşağıdaki homeopatik tedavileri doğal sağlık uzmanınızın da yardımıyla uygulayabilirsiniz:

■Yürümeyi güçleştiren ayak bileği ve diz ağrıları için homeopati alanında “calcarea” adı verilen ve kalker olarak bilinen maddeyi kullanabilirsiniz.

■ Çocuğunuz kendisini güçsüz hissediyorsa ve ağrıları özellikle de yaşadığı gerginlik sonucunda ortaya çıkıyorsa, “fosforik asit” adı verilen maddenin kullanılması uygundur. Büyüme ağrısı yaşanan yorgunluk sonrasında da­ha da şiddetli bir hal alır.

■ Homeopati alanında “guajacum” olarak bilinen peygamber ağacı, soğuk ve nemli havada veya aşırı sıcak nedeniyle artan büyüme ağrıları için uygundur.

■Büyüme ağrıları için, az miktardaki zeytin yağını ısıtarak bir damla lavanta ya­ğı ile karıştırın. Karışım ile bacaklarınıza masaj yapın. Masajı önce bacakları­nızın yukarısından aşağısına, sonra da aşağısından yukarıya doğru uygulayın. Bu şekilde bacaklardaki kan dolaşımını artırmış, kaslara rahatsızlık veren lak­tik asit birikimini önlemiş olursunuz.

■ Bach çiçek esansları çocuğunuzun kaslarının rahatlamasını sağlar.

■ Çocuğunuzun beslenme sisteminde yeterli oranda kalsiyum, D vitamini ve magnezyumun yer almasını sağlayın.

Kalsiyum florür ve kalsiyum fosfat gibi maddelerin günde üç kere kullanılma­sı kas ağrılarına karşı olumlu sonuçlar verir.

■ Çocuğunuz yatmadan önce gerginse ya da çok aşırı heyecanlı ise, kendisine kedi otu çayı hazırlayarak rahatlamasını ve gevşemesini sağlayın.

Faydalı terapiler
Masaj, homeopati, herbalizm, aromaterapi, yoga.

Evde yapabilecekleriniz
Sıcak duş büyüme ağrılarını daha da şiddetli bir hale getirir çünkü vücuttaki laktik asit sıcak ortamlarda harekete geçer ve kasları rahatsız eder. Çocuğunuz yoğun olarak büyüme ağrısı yaşıyorsa, gece vakti yerine gündüzleri banyo yapmasını sağ­layın. Çocuğunuz geceleri de banyo yapmakta ısrar ederse, çok ılık bir duş alması­nı söyleyin. Geceleri sıcak sudan olabildiğince kaçının.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular