tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Dezenfeksiyon,Mikroplardan Arındırma işlemi

Hastalık yapan mikropları ortadan kaldır­mak ve enfeksiyonları önlemek için yapılan işleme dezenfeksiyon, bu maddelere de dezenfektan genel adı verilir. Dezenfek­tan ile antiseptik terimleri eş anlamda ol­makla beraber daha ziyade cansız mikro­organizmaları öldürmeye ve sağlıklı bir yaşam için temizlik sağlamaya dezenfeksiyon denir.
Dezenfektan, antiseptik veya germisid adı verilen ajanlar mikroorganizmaların geliş­melerini çeşitli şekillerde durdurur yani bakteriostatik etki gösterir veya onları öl­dürür yani bakterisid bir etki yapar.
Dezenfeksiyon için fiziksel ve kimyasal maddeler kullanılır. Fizik ajanlar arasında ısı ve işık dezenfeksiyon için kullanılan araçlardandır. Isıya karşı duyarlı bazı MadDeler ise etilen oksit veya propilen gazı ile mikroplardan arındırılırlar. Baz ilaçlar ise suyu alınıp kurutularak dezenfekte edilirler. Kimyasal dezenfeksiyon için halojenli ba­zı bileşikler yani klorlu, iyotlu, bromlu ve flortu ilaçlar, fenol (karbonik asit) ve ben­zerleri (krezol) eskiden beri kullanılmak­tadır. Son zamanlarda yüzeyaktif ajanlar CHeksaklorofen, Benzalkonyum, Setavlon) deterjan genel adı ile dezenfeksiyon konu­sunda ön plana geçmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular