tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Diş Ağrısı

Diş ağrıları genellikle diş çürümesinden kaynaklanmaktadır. Diş minesi hasar gör­düğünde, enfeksiyona yol açan organizmalar dişin içine yerleşir; ağrıya ve iltihap­lanmaya neden olur. Diş ağrısının diğer nedenleri arasında sinüzit, kırılmış ya da hasar görmüş diş, ağızda oluşan ülserler, abse ve diş eti hastalıkları bulunmakta­dır. Kulak ağrısı çocuğunuzun dişine vurabilir ve çocuğunuz kulak ağrısı yerine diş ağrısı çektiğini sanabilir.

Diş Ağrıları için önerilen modern tıp tedavileri

Diş doktorunuz çocuğunuzun dişinin çürüyüp çürümediğini tespit eder ve buna göre tedaviye başlar. Doktorlar diş ağrısının altında yatan bir neden (ağız ülseri, si­nüzit, vb.) olup olmadığını araştırır. Ve tedavi bu araştırmadan sonra başlar.

Doğal sağlık tedavileri

• Homeopati tedavileri oldukça faydalıdır. Aşağıda önerilen tedaviler diş ağrısı­na iyi gelmektedir:
Papatya ağzın hava alması ile ve sıcak yiyecek ve içeceklerle şiddetlenen diş ağrıları için kullanılabilir.
• Dişlerin şişmesi ve diş etinde yanma ve batma hissi durumunda balansı bitkisi kullanılabilir.
• Homeopati alanında “staphisagria” olarak anılan ve halk arasında bit otu, kokarat otu ya da mezvek olarak bilinen bitki ağza giren hava, yiyecek ve ağızda oluşabilecek herhangi bir basınç ile şiddetlenen ağrılar için kullanıl­maktadır.
• Güzelavrat otu şiddetli ağrılarda ve ağız kuruluğunda kullanılabilir.
• Bıldırcın otu aniden ortaya çıkan diş ağrıları için kullanılır.
• Homeopati alanında “arnika” olarak bilinen öküzgözü çiçeği dolgu sonra­sında ortaya çıkan diş ağrıları için kullanılmaktadır.
• Bir damla karanfil yağı ya da nane yağını bir çay kaşığı zeytin yağı ile karış­tırın ve ağrıyan bölgeye sürün. Bu karışım analjezik etkisi sayesinde ağrıyı büyük ölçüde hafifletir.
• Zeytin yağı ile seyrelttiğiniz lavanta yağını çocuğunuzun yüzüne ve dama­ğına sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz.
• Ekinezya ve mür enfeksiyon riskini azaltacağından dolayı iyileşme süreci­ni hızlandıracaktır.
• Bach çiçek esansları ağrıyan bölge üzerine uygulanabilir. Bach çiçek esans­ları ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Faydalı terapiler
Akupunktur, herbalizm, homeopati, aromaterapi, refleksoloji ve diş çürümesi ol­madığı halde ağrıyan ve acıyan dişler için kranyal osteopati.

Uyarı
Diş ağrısı belirli bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Bu nedenle dişi ağrıyan çocuğunuzu aci­len diş doktoruna götürerek muayene ettirmelisiniz. Ayrıca bkz.  DİŞ AĞRISI İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular