tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Felç olma, İnme

Organik veya fonksiyonel bir nedenle ada­lelerin çalışmamasına, genel olarak felç denir. Halk arasında inme diye isimlendirilen apapleksi bir beyin afeti sonucu mey­dana gelen felcin tıptaki adıdır. Çok kere bedenin bir yarısını tuttuğu için hemipleji adını alır. Sinir sistemini oluşturan sinirlerin bir bölü­mü, adalelerin çalışmasından sorumludur.

Merkezden aldıkları emirleri ileterek hare­keti sağlarlar. Sinir sisteminin bu bölü­müne motor sistem veya piramidal sistem adı verilir. Piramidal sistemin çeşitli neden­lerle (travma, damar hastalıkları, iltihap, zehirlenme, tümör veya doğuştan) hasta­lanması değişik felçlerin meydana gel­mesine neden olmaktadır,
Hemipleji dediğimiz felçler çok kere bir beyin kanaması sonucu birden başlar. Bi­linç kaybolur, serebrospinal sisteme ait vazifeler, ani hareket, his ve refleksler felce uğrar, hasta komaya girer.

Felcin meydana geldiği tarafta kol ve bacaklar gevşek, hareketsizdir. Hasta sanki uyuyor­muş gibidir. Her nefes verişte felce uğra­mış tarafın yanağı sanki pipo içiyormuş gibi, şişer. İdrarını ve dışkısını tutamaz. Ağır seyreden vakalarda ateş 40°C’ye ka­dar yükselebilir ve hasta bir süre sonra kaybedilebilir. Koma hali sadece beyin kanamalarına ait bir tablo olmayıp başka hastalıklarda (diabet, üremi ve bazı en­feksiyon hastalıklarında) da görülür.

Bütün hemiplejilerde beyinde kanama şart değiidir. Bazen damarların daralması veya bir pıhtı ile tıkanması sonucu da felç meydana gelebilir. Bu tür felçler zamanla açılır ve iyileşir. Koma geçtikten sonra afetin beyinde yer­leştiği yere göre belirti veren, önce gev­şek (flask) sonra gergin (spastik) bir felç gelişir. Doktorlar, özellikle nörolog dedi­ğimiz sinir doktorları hastayı muayene ve reflekslerini kontrol ettikten sonra, hastalı­ğın cinsini ve yerini belirleyerek tedaviye başlarlar.

Yapılacak ilk yardım, hastanın rahat solumasını sağlamak ve kıpırdatmamakîır. Teşhise göre kanamayı durduracak ilaçlar veya pıhtılaşmayı azaltacak Heparin gibi ilaçlar kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular