tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Görme Engelli Çocuklar

Bu çocukların çevrelerindeki dünya, kendi bedenleri, hareketleri ve nesnelerin konumlan hakkında olabildiğince doğru düşünceler edinebilmeleri için, öbür duyularıyla zengin deneyimler edinmelerini sağlayacak koşullar hazır­lanmalıdır.

Çocuğun çevresindekileri dokunma, koklama ve işitme duyularıyla kendiliğinden keşfetmesini sağla­mak, onu olabildiğince hareket ettirmek, çevresini sesli nesne ve oyuncaklarla donatmak gerekir. Işıksal uyarıları işitsel yön verici sinyallere dönüştürerek ve uzaklığa ilişkin bazı bilgiler vererek çocukların çevrelerini keşfetmesi­ni sağlayan birçok araç vardır. Görme özürlü çocuklarla öbür çocuklara göre daha çok konuşmak gerekir. Boşluk­ta kendi başlarına hareket etmelerini sağlamak, onları korkularını yenmeye alıştırır.

Görme özürlü çocukların nor­mal ilişkiler içinde özendirici deneyimler kazanacakları, kendiliğinden uyum sağlamayı ve küçük ya da büyük günlük sorunları çözmeyi öğrenecekleri yuva gibi sosyalleştirici ortamlara sokulmasında yarar vardır. Her seferin­de değişik adlarla önerilen rehabilitasyon yöntemlerine ise güvenmemek gerekir; bunlar çocuğu sosyal yaşamdan uzaklaştırarak yaşıtlarına uyum sağlamasını önler. Hiçbir yapay yöntem çocuğu yaşıtlarına, ailedeki ve başka or­tamlardaki yetişkinlere bağlayan normal sosyal ilişkiler kadar destekleyici olamaz. Özürlü çocukların kendi kapa­sitelerine güvenmeye, yapaylıktan ve önyargılardan uzak bir anlayışla bakılmaya gerek duyduklannı anımsatarak sözü bitirelim. Özürlü çocuğun biçimlenmesi açısından, ona acıma duygusu göstermemek ve normal bir çocukmuş gibi davranmak önemlidir.

Öbür çocuklar için var olan kurallar, görme özürlü çocuklar için de geçerlidir. Ama bu yargıya varmadan önce ye­rine getirmemiz gereken koşul üstümüze düşeni yapmak, yani çocuğun istekleri karşısında duyarsız olmamak ve bu isteklere yanıt vermektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular