tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Grip

Grip birkaç günde iyileşen,virütik bir solu­num yolları enfeksiyonudur. Etkeni olan influenza virüsünün A, B ve C tipi olmak üzere üç cinsi vardır. Bütün dünyaya yayı­lan ve büyük salgınlar yapan genellikle A grubundaki virüslerdir. Her üç virüs tipi de hastalık geçirenlerde 2-3 sene süren bağışıklık meydana getirir. Ancak A tipi ile gribe yakalanan kimsede sadece A tipine karşı bağışıklık meydana gelir. Bu kimse­ler, diğer B ve C tipleri ile gene hasta ola­bilirler. Hastada ateş, kırıklık, adale ağrısı, hafif nezle hali vardır. Boğazda yanma ve ağrı hissedilir. Teşhis için boğaz yıkantı suyundan veya balgamdan virüsü üretmek gerekmektedir.

Kalp hastalarında, akciğerleri zayıf olanlarda ve gebelerde virüsler akciğer iltiha­bına, yani grip pnömonisine neden olabi­lir. Ateş yükselir, nefes darlığı, siyanoz ve kanlı balgam görülür. Grip hastalığından sonra virüslere bakterilerin de katılması ile lober pnömoni meydana çıkabilir. Bu durumda antibiotikler yararlı olacağından verilmelidir. Korunma için çeşitli grip aşıları ileri sü­rülmüştür, ama polivalan aşıların değen yoktur. Son yıllarda Amantadin adında ağızdan verilen bir ilaç (symmetrel) koru­yucu olarak kullanılmaktadır.

Gripte tedavi amacıyla eskiden beri aspi­rin, piramidon gibi antipiretik ilaçlar uy­gulanmaktadır. Ancak son zamanlarda as­pirinin virüsü antikorlara karşı dirençli kıl­dığı ve hastalığı uzattığı söylenmektedir. Novalgin, Kodein ve antihistaminikli grip ilaçları da kullanılabilir. Soğuk algınlığı şeklinde başlayan hastalık bazen yüksek ateşle seyreder.

Gripte Yüksek Ateşin ilaçlarla Düşürülmesinin Sakıncaları

İlaçlar, virüslere karşı mücadelede etkili değil­dirler, bu durumda tek yapılacak şey, vücudun direnç gücünün arttırılmasıdır. Bu mücadele­de, vücut ateşinin önemi büyüktür. Çünkü, ateş hastalık yapıcı mikroplara karşı vücudun direnç reaksiyonudur.

Ateş, ısıya karşı dayanıksız bazı mikropları ölürür, bağışıklık sistemini harekete geçirir bazı hormonların salgılanmasını arttırarak, vücudu dışarıdan giren yabancı maddelere karşı savaşa hazırlar.
Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, 39 ve 40 derece ateşin vücudun virüslere karşı sa­vaşımında en etkili ilaç olduğunu ortava çıkardı. Araştırmacı doktorlara göre; ateş düşürül­düğünde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkıyor. Vi­rüs enfeksiyonunun kökü kazınacağı yerde, vü­cudun ateşi düşürülerek hedefi saptırılırsa, bu virüsler kaslara gidip orada yuvalanıyor. Virü­sün yuvalandığı yerlerden biri de kalp kasıdır. Özellikle, yaşlı kimselerde grip sonrası, kalp krizleri tehlikesi bu nedenle artıyor.

Grip ayrıca beyinde, karaciğerde, böbreklerde de enfeksiyonlara yol açabilir.
Grip Bakteriye süper enfeksiyonların ortaya çıkmasına da sebep olur, örneğin eski bir akci­ğer iltihabı, kızıl, tüberküloz, zona gibi hasta­lıklar da, grip sonrasında direnci zayıflamış vü­cutta, ortaya çıkan hastalıklardır. Bu gibi du­rumlarda doktorlar antibiyotik kullanımına başvururlar.

Grip sırasında ateşin düşürülmeye çalışılması­nın açıklanan sakıncalarına karşın eğer ateş 39-40 derecelerin üzerine çıkarsa ilaç kullan­madan soğuksu kompresleri ile ateşin düşürül­mesi gerekir.

Grip için önerilen en basit tedavi şudur:
Gripte yatak istirahatı zorunludur. Hastanın bedensel ve düşünsel her türlü çalışmadan uzak kalıp dinlenmesi, yağlı yiyeceklerden uzak durması, vücut ısısına yakın ısıda, bitki çaylan İçmesi gribe karşı öneriler arasında yer alır. Al­kol bağışıklık sistemini zayıflattığı için, hasta­nın alkollü içeceklerden uzak durması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular