tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

Hemoroid, Basur Hastalığı

Halk içinde “basur”olarak adlandırılan bu hastalık, uzun süre oturmaktan, çok fazla acı yemekten, kabızlıktan, hamilelikten ve yoğun stresten oluşan bir tür varis plağıdır. Makat bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesidir. Beslenme ve sağlık tedbirleriyle kontrol altında tutulabilen bu hastalık, çoğu vakit ameliyat edilmeyi gerektirir. Bütün acı baharatların hemoroit üzerinde olumsuz etkisi vardır.

İç ve dış hemoroidlerin oluş nedeni kesin ola­rak belli değildir. Kabız kalmak, uzun sû­re ishal olmak, devamlı oturarak çalışmak, tansiyonun yüksek olması, bu bölgenin enfeksiyonları, karaciğerin büyümesi, siroz ve kadınlarda gebelik, hazırlayıcı nedenler arasında sayılabilir. Hemoroidler ağrı, kanama ve enfeksiyona sebep olmaları bakımından önemlidirler. Kanamalar bazen barsak tümörünün var­lığını düşündürebilir. Doktora muayene olup kesin bir teşhise ulaşmak gerekir.

İç hemoroidler her defekasyonda anüsten dışarı çıkacak kadar büyük olduklarında ancak parmakla içeri sokulmak suretiyle ağrısı geçiştirilebilir. Dış hemoroidlerin üzeri deri ile örtülü olduğundan daha du­yarlıdır ve daha çok ağrı yaparlar.
Kabızlıkta hemoroidler daha fazla kananar, bu nedenle kabızlıktan kaçınılmalıdır. Tedavi için hafif vakalarda kabızlığı ön­leyecek diyet (kepek ekmeği, posa bıra­kan besinler, paraffin likit) önerilir ve dış­kıyı yumuşatacak ilaçlar (Normalaks, Li-balaks) kullanılır. İltihaplanmayı ve ağrıyı önlemek üzere bir kısmı kortizonlu çeşitli pomatlar (Hadensa, Makata, Alcos-anal, Ultraproct) vardır. Ayrıca potasyum per­manganat .banyoları, kriyoterapi, elektrokoterizasyon uygulanabilir.
Ağır vakalarda cerrahi tedaviye başvurulur. Hemoroidler içine sklerozan denilen bazı maddeler (% 5 fenol, hipertonik gli­koz sol.) zerkedilir veya ven pakeleri ame­liyatla çıkarılır yani hemoroidektomi yapı­lır.

Bu hastalıkla ilgili olarak aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz. Bu videoda hemoroid nasıl tedavi edilir, hemoroit nedir, hemoroid kimlerde görülür, hemoroid hastaları nelere dikkat etmelidir … gibi sorulara ayrıntılı cevap alabileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güncel Konular